Bp Muskus do młodych: warto być w kontakcie z Matką Bożą

(fot. Maskacjusz TV / youtube.com)

Warto być w kontakcie z Matką Bożą, bo Ona najlepiej wie, co dla nas jest dobre - przekonywał bp Damian Muskus OFM młodych, którzy zgromadzili się w kościele sióstr prezentek na odpuście NMP od Wykupu Niewolników.

 

Tradycyjnie tego dnia uczniowie rozpoczynający naukę w prowadzonym przez siostry liceum składają uroczyste ślubowanie przed cudownym obrazem Matki Bożej Wolności. To tutaj modlił się papież Franciszek w czasie ŚDM w Krakowie.


Matka Boża od Wykupu Niewolników, zwana również Świętojańską lub Matką Wolności, czczona jest w krakowskim kościele sióstr prezentek od blisko czterech wieków. Jak podkreślał w homilii bp Muskus, Maryja ma największe prawo nosić ten tytuł, bo Jej Syn dał ludziom prawdziwą wolność i zapłacił za to najwyższą cenę własnej krwi.

 

- To dzięki Niemu jesteśmy naprawdę wolni: od mocy zła, od lęku przed śmiercią, od uzależnień, które nas ograniczają i zamykają na piękno życia. Ale Jezus dał nam wolność nie tylko od. Dał nam nade wszystko wolność do: do miłości, do pasji życia, do przemiany świata i do jedności z Bogiem - przekonywał hierarcha.

 

Według niego, dla każdego młodego człowieka, przed którym stoją rozmaite wyzwania, ważne jest, by pamiętał, że Maryja staje pośrodku ludzkich spraw i widzi nasze braki, niedostatki i niedomagania. - Przedstawia je Jezusowi, bo Jej wiara w Jego moc jest niezachwiana. Dlatego warto być z Nią w kontakcie. Ona najlepiej wie, co dla nas jest dobre - mówił do zgromadzonej w świątyni młodzieży.

 

Wskazał też młodym najlepszą receptę Maryi na życie w prawdziwej wolności. Brzmi ona: "Zróbcie wszystko, cokolwiek mój Syn wam powie". - Te słowa są zaproszeniem do wiary odważnej, sięgającej tego, co po ludzku niemożliwe. Wskazując na Jezusa, Maryja staje się nauczycielką wolności, której nikt i nic nie może człowiekowi odebrać - wyjaśniał kaznodzieja.

 

Dodał, że lęki, ograniczenia i zniewolenia, z jakimi borykają się dziś młodzi ludzie, takie jak media społecznościowe, urządzenia techniczne, używki, toksyczne relacje, nie pokazują całej prawdy o ich sercach. - Są one przejawem głębokiej tęsknoty do miłości, do poczucia sensu, do autentycznych więzi. A te może wam dać tylko Jezus - mówił. - Jezus staje po waszej stronie. Zawsze. Chce, byście w wolności odkrywali drugiego człowieka i potrafili kochać. Chce, byście w wolności odkrywali świat jako miejsce, w którym możliwe jest dobro i pokój, solidarność i jedność. On pragnie, byście mieli odważne marzenia i nie bali się po nie sięgać - nauczał duchowny. Podkreślił, że Jezus zaprasza młodych ludzi do "wielkiej przygody bycia darem dla drugiego człowieka". - Takiej przygodzie mogą sprostać tylko ludzie naprawdę wolni, bo tylko człowiek wolny jest w stanie się zaangażować w przemianę świata. Nikt nie obiecuje, że to będzie łatwe. Wszystko, co cenne, musi kosztować, ale taki wysiłek warto podjąć - dodał.

 

Obraz Matki Bożej od Wykupu Niewolników czczony jest przez krakowian od niemal 400 lat, a od 1726 r. opiekują się nim siostry prezentki. Przed cudownym wizerunkiem modlili się m.in. wracający z odsieczy wiedeńskiej król Jan III Sobieski czy Tadeusz Kościuszko w dniu pamiętnej przysięgi na rynku krakowskim. Dwa lata temu kościół prezentek nawiedził papież Franciszek.

 

Matka Boża od Wykupu Niewolników nosi także tytuł Świętojańskiej, bo świątynia, w której się znajduje, jest pod wezwaniem świętych Janów: Chrzciciela i Ewangelisty. Tytuł Matki Bożej Wolności nadał cudownemu wizerunkowi abp Karol Wojtyła, który również koronował go w 1965 r. Była to pierwsza koronacja młodego metropolity krakowskiego i wielkie święto dla całego miasta.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

organekmonika820 14:24:40 | 2018-09-25
nie ma Matki bozej zyla 6 wieku dziekuje i tak nie zrozumiecie  albo nie chcecie zrozumiec

Oceń 6 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook