Bp Muskus o patriotyzmie: w Polsce nie powinno być miejsca dla skrajnych organizacji

(fot. Maskacjusz TV / youtube.com)

"Polską wolność powinniśmy realizować nie na sztandarach, ale w rodzinach, szkołach, miejscach pracy i odpoczynku, w społecznościach lokalnych" - mówił bp Damian Muskus OFM w Lanckoronie podczas Mszy za Ojczyznę w ramach obchodów 250-lecia zawiązania Konfederacji Barskiej. Hierarcha podkreślał, że troska o mądre zagospodarowanie daru wolności jest chrześcijańskim zobowiązaniem.

 

Lanckorona jest miejscem mocno związanym z Konfederacją Barską. Tutaj odbyły się dwie bitwy, a w okolicach miejscowości spoczywa w zbiorowej mogile ok. 300 poległych konfederatów. Upamiętnia ich pomnik "Wiara i Wolność", odsłonięty i poświęcony podczas jubileuszowych uroczystości.

 

Obchody zainaugurowała Msza św. za Ojczyznę w lanckorońskim kościele Narodzenia św. Jana Chrzciciela, której przewodniczył bp Damian Muskus. W homilii podkreślał on, że dziś Polska nie potrzebuje, by wychodzić na ulice z radykalnymi hasłami wolnościowymi i nie na tym polega współczesny patriotyzm. "W naszej polskiej rzeczywistości nie powinno być miejsca dla skrajnych organizacji, które w imię wiary i wolności manifestują swą siłę na ulicach, a nawet, niestety, czasami również w murach świątyń" - mówił hierarcha.

 

Dodał, że dziś potrzebny jest "radykalizm ducha". "W świecie rozmytych wartości, braku szacunku dla życia, dla godności człowieka, w świecie, gdzie przemoc dla wielu jest jedyną metodą rozwiązywania sporów, a jedność staje się coraz bardziej odległym i abstrakcyjnym pojęciem, potrzebujemy dziś ludzi, którzy całym swoim życiem mówią Jezusowej Ewangelii i wprowadzają pokój w naszą bezładną, chaotyczną rzeczywistość" - wskazywał.

 

Według niego, dziś potrzebni są ludzie, którzy "naszą polską, traconą i wciąż odzyskiwaną wolność uszanują i będą mieli odwagę, by budować w niej przestrzeń dla każdego, zwłaszcza dla tych, którzy są bezbronni i słabi". "Potrzebujemy ludzi wielkich duchem i pokornych sercem.

 

Potrzebujemy mądrych, światłych przewodników, którzy nie kierują się doraźnym interesem, ale ponadczasową wartością ideałów zapisanych w Ewangelii, a politycznych korzyści nie przedkładają nad dobro wspólne"- podkreślił.

 

Hierarcha zaznaczył, że dar wolności jest wyzwaniem i zadaniem dla każdego i wezwał, by korzystać z niego mądrze. "Polską wolność powinniśmy realizować nie na sztandarach, ale w rodzinach, szkołach, miejscach pracy i odpoczynku, w społecznościach lokalnych. To wielka odpowiedzialność" - stwierdził. Troska o właściwe zagospodarowanie wolności i mądry patriotyzm jest, jak zauważył, nie tylko kwestią oddania czci tym, którzy w imię wolności i w obronie wiary tracili życie, ale przede wszystkim chrześcijańskim zobowiązaniem i sprawą sumienia.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.46

Liczba głosów:

104

 

 

Komentarze użytkowników (6)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

slawoj1959 10:10:30 | 2018-09-24
Biskuoie Muskus, istnieje bardzo poważna obawa że mogą Kościół potraktować jako skrajną organizację, i co wteby wilebny powie? Wolność Słowa.  

Oceń 7 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WDR 04:03:44 | 2018-09-24
"Dzisiaj patriotyzm polega np na ucziciwym płaceniu podatków"...

Dzisiaj rodzicielstwo polega np . na uczciwym płaceniu kieszonkowego...

Oceń 12 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

qjpus 20:43:48 | 2018-09-23
Patriotyzm to sprzątanie psich kup - już to gdzieś słyszałem.

Oceń 18 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

chlop 19:35:05 | 2018-09-23
Panie biskupie, w Polsce ma być miejsce dla każdego, równiez dla tych co należą do skrajnych organizacji, bo są Polakami - a pan chcesz wykluczać, decydować kto ma prawo być w Polsce, a kto ma być z niej wyrzucony!!!

Oceń 29 7 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Sofia Kowalik 18:28:13 | 2018-09-23
Dzisiaj patriotyzm polega np na ucziciwym płaceniu podatków, nie na noszeniu kotwicy na bluzie czy majtkach. 

Oceń 11 33 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook