Odkryj nieznane i weź udział w Nocy Świątyń. Niezwykła okazja, by odwiedzić polskie stupy, synagogi i meczety

Odkryj nieznane i weź udział w Nocy Świątyń. Niezwykła okazja, by odwiedzić polskie stupy, synagogi i meczety
(fot. shutterstock.com)
nocswiatyn.pl / kw

22 września w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Gdańsku i Łodzi odbędzie się czwarta edycja Nocy Świątyń. Tego jednego dnia w roku, drzwi ponad 50 świątyń różnych wyznań i wspólnot religijnych staną otworem przed wszystkimi zwiedzającymi.

Bądź domem dla nieznajomego, balsamem dla cierpiącego, mocną wieżą dla uciekiniera.

22 września zapraszamy do wspólnej wędrówki szlakiem religijnej różnorodności obecnej w naszym kraju. Będzie to okazja do odwiedzenia wyjątkowych świątyń niedostępnych na co dzień dla zwiedzających. Zajdźmy do synagog i zajrzyjmy do kościołów, wejdźmy śmiało do meczetów i wybierzmy się w podróż ku świątyniom buddyjskim. Poznajmy imamów, księży, pastorów, rabinów i członków religijnych wspólnot. A przede wszystkim, skorzystajmy z programów kulturalnych przygotowanych przez każdą świątynię. W tym roku czekają na nas między innymi medytacje, wystawy, wykłady, dyskusje, quizy wiedzy o danej religii, koncerty i występy chórów.

Program wydarzeń znajduje się tutaj >>

Gościnności nie zapominajcie; przez nią bowiem niektórzy, nie wiedząc o tym, aniołów gościli.

W czasach gdy religia stała się przyczyną podziałów i zamykania drzwi przed “obcym", naszym celem jest ukazanie Polski jako kraju gościnnego i otwartego. Kraju, który przedstawiciele różnych wyznań, kościołów i religii nazywają swym domem od stuleci. Poprzez spotkanie twarzą w twarz z księdzem, imamem, rabinem oraz innymi duchownymi i członkami wspólnot, chcemy dać ludziom możliwość przejścia przez ten próg wzajemnego niezrozumienia, dystansu i nieufności.

DEON.PL POLECA


Żaden przybysz nie nocował u mnie na dworze, moje drzwi stały się otworem dla wszystkich podróżnych.

Chcemy, by Noc Świątyń była okazją do odwiedzenia miejsc najważniejszych dla przedstawicieli i przedstawicielek różnych wyznań. Okazją do poznania się, rozmowy, zadania pytań, czasem także sprawdzenia swoich dotychczasowych uprzedzeń i stereotypów krążących na temat danej religii. Wierzymy, że będzie to czas zwiedzania niezwykłych budowli i wyjątkowych miejsc, rozmów z członkami wspólnot religijnych i wzajemnego poznania, zadawania pytań, dyskusji i rozwiewania wątpliwości.

Noc Świątyń jest organizowana w ramach obchodów Dnia Przeciwko Nietolerancji Religijnej i Islamofobii, Międzynarodowego Dnia Pokoju oraz Dnia Modlitwy o Pokój, które przypadają 21 września. Po raz pierwszy zorganizowana została w 2015 roku w Warszawie i od tamtego momentu Noc rozwija się, docierając do kolejnych miast i wspólnot.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich - bez względu na wiek, płeć, pochodzenie czy wyznawaną religię.

Wydarzenie jest wspólnie realizowane przez Stowarzyszenie Warszawa Wielu Religii z Warszawy, Stowarzyszenie Lepszy Świat z Poznania, Fundację na Rzecz Różnorodności Polistrefa z Krakowa, Fundację IRSE z Gdańska oraz Centrum Dialogu im. Marka Edelmana z Łodzi.

Noc Świątyń w 2018 roku została objęta patronatem honorowym Rzecznika Praw Obywatelskich, Polskiej Rady Ekumenicznej, Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów oraz Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów.

Wykład w Centrum Muzułmańskim w Krakowie wygłosi nasz redaktor, Karol Wilczyński.

Macie wolny sobotni wieczór? Wpadnijcie do Centrum Muzułmańskie w Krakowie! ☪️ Już w najbliższą sobotę w Krakowie...

Opublikowany przez Islamista Niedziela, 16 września 2018
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Beata Anna Dąbrowska, Paulina Borkowska

Od postu do pełnowartościowego odżywiania - smacznie i prosto!

Ta książka to jedyna na rynku pozycja zawierająca zbiór przepisów na prawidłowe i zdrowe wyjście z diety warzywno-owocowej! Znajdziesz w niej:
- informacje dotyczące kolejnych...

Skomentuj artykuł

Odkryj nieznane i weź udział w Nocy Świątyń. Niezwykła okazja, by odwiedzić polskie stupy, synagogi i meczety
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.