Rosja: metropolita Hilarion ujawnił szczegóły spotkania Cyryla i Bartłomieja w Stambule

(fot. Ververidis Vasilis / Shutterstock.com)

17 września w programie "Wielka Gra" pierwszego kanału telewizji rosyjskiej przedstawiono szczegóły rozmowy obu zwierzchników kościelnych.

 

Spotkanie patriarchów Cyryla i Bartłomieja w Stambule 31 sierpnia pokazało różnice w ich stanowiskach i nie było żadnego wzajemnego zrozumienia - oświadczył metropolita wołokołamski Hilarion, przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego (OWCS).

 

17 września w programie "Wielka Gra" pierwszego kanału telewizji rosyjskiej przedstawił on szczegóły rozmowy obu zwierzchników kościelnych.

 

- W istocie nie było żadnego zrozumienia wzajemnego, była to po prostu braterska rozmowa dwóch patriarchów - stwierdził najbliższy współpracownik Cyryla, który towarzyszył mu w tej podróży i w rozmowie.

 

Wyjaśnił, że była ona "braterska w tym znaczeniu, że nie było kłótni ani skandalu". Obaj hierarchowie "rozmawiali jak ludzie odpowiedzialni za swe Kościoły" - podkreślił Hilarion.

 

Jednocześnie przyznał, że różnica w stanowiskach, która była znana jeszcze przed tym spotkaniem, "w pełnym stopniu dała o sobie znać w czasie tego spotkania". Zdaniem przewodniczącego OWCS "najsmutniejsze w tym wszystkim było to, że gdy tyko patriarcha Cyryl opuścił Stambuł, patriarcha Bartłomiej zebrał swych współpracowników i powiedział, że nie należy przyjmować żadnych propozycji Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego [RKP], żaden dialog nie jest potrzebny i że Konstantynopol będzie nadal działał tak, jak postanowił on [Bartłomiej]".

 

Chodzi o jednostronne udzielenie autokefalii Ukrainie. Hilarion zwrócił uwagę, że "oni [tzn. Konstantynopol] tak właśnie się wyrażają: nie Kościołowi ukraińskiemu, ale Ukrainie". Media rosyjskie przypomniały, że gdy Bartłomiej przyjął głowę RKP w swej rezydencji w Stambule "w ostatnim dniu lata", obie strony mówiły o ważności dialogu. Ale już w kilka dni później Konstantynopol rozpoczął proces udzielania niezależności kościelnej Kijowowi, wysyłając tam dwóch egzarchów, na co ostro zareagował RKP.

 

>> Ukraina: Kościół promoskiewski chce zwołania nadzwyczajnego Soboru Wszechprawosławnego

 

Jego Święty Synod postanowił wstrzymać sprawowanie liturgii wspólnie z Patriarchatem Konstantynopolskim i zaprzestać wymieniania podczas nich imienia jego zwierzchnika. Ponadto mówi się przy różnych okazjach o całkowitym zerwaniu stosunków między obu patriarchatami a niektórzy przedstawiciele RKP porównują obecne napięcia między Moskwą a Konstantynopolem do Wielkiej Schizmy z 1054, gdy doszło do zerwania więzi między chrześcijaństwem wschodnim i zachodnim.

 

W Rosji przeważa pogląd, podgrzewany przez propagandę oficjalną, iż działaniami Bartłomieja kierują Stany Zjednoczone.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook