"Żyjemy w paradoksalnym świecie". Kard. Turkson na konferencji o ksenofobii i nacjonalizmie

(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)

Otwierając obrady, kard. Peter Turkson zwrócił uwagę, że codziennie jesteśmy świadkami dramatycznych historii ludzi, którzy ryzykują życie w poszukiwaniu lepszej przyszłości dla siebie i swoich rodzin. 

 

W Rzymie rozpoczęła się Międzynarodowa Konferencja na temat: "Ksenofobia, rasizm oraz populistyczny nacjonalizm w kontekście migracyjnym". Organizatorami są: watykańska Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Człowieka oraz Światowa Rada Kościołów przy współpracy z Papieską Radą ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

 

Ryzykują w poszukiwaniu lepszej przyszłości

 

Otwierając obrady, kard. Peter Turkson zwrócił uwagę, że codziennie jesteśmy świadkami dramatycznych historii ludzi, którzy ryzykują życie w poszukiwaniu lepszej przyszłości dla siebie i swoich rodzin. Sytuacja tych osób, ich rany oraz nadzieje są wyzwaniem dla naszych sumień i budzą pytanie, w jaki sposób nasze społeczeństwa odnoszą się do nich.

 

Żyjemy w paradoksalnym świecie, przypomniał kardynał, bo z jednej strony jako ludzie "globalnej wioski" żyjemy bliżej siebie, ale jak mówił papież Benedykt XVI, nie oznacza to, że jesteśmy dla siebie bardziej braćmi. 70 lat temu wspólnota międzynarodowa uroczyście uznała wiele praw podstawowych przynależnych każdemu, bez żadnych wyjątków, bez względu na rasę, kolor skóry, płeć, język, religię, przekonania polityczne lub jakiekolwiek inne, przynależność narodową lub społeczną, zamożność, narodzenie albo inne uwarunkowania. Dzisiaj wypada zapytać, czy te wszystkie ważne zasady nie stają się racjami usprawiedliwiającymi obojętność, marginalizację, nienawiść, wykluczenie oraz odrzucenie ludzkich istnień. To jeden z ważnych problemów, które podejmie obecna konferencja.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.89

Liczba głosów:

9

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

lomen lomen 22:04:28 | 2018-09-18
Myśli ksiądz kardynał, że chrześcijanie na Bliskim Wschodzie za mało kochają i są ksenofobami? Może powinni od razu przejść na Islam a nie uprawiać rasizm?

Oceń 238 24 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?