Białoruś: Cerkiew Prawosławna przeciwko decyzji Konstantynopola ws. Ukrainy

(fot. Mykola Komarovskyy / shutterstock.com)

Synod Białoruskiej Cerkwi Prawosławnej wystosował protest w związku z decyzją Patriarchatu Konstantynopola o przygotowaniach do ogłoszenia autokefalii Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego.

 

Cerkiew Białoruska przyłączyła się w ten sposób do protestu Patriarchatu Moskiewskiego, w którego skład wchodzi.

 

"Synod Białoruskiej Cerkwi Prawosławnej postanowił jednogłośnie i zgodnie poprzeć stanowisko patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla oraz Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej w związku z mianowaniem dwóch hierarchów Patriarchatu Konstantynopola na egzarchów patriarchatu w Kijowie" - czytamy w oświadczeniu opublikowanym we wtorek na portalu białoruskiej Cerkwi.

 

Działanie Konstantynopola uznano w nim za "antykanoniczną ingerencję" patriarchy Konstantynopola w sprawy wewnętrzne Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. Jak oceniono, jej celem jest "zburzenie pokoju i jedności pomiędzy prawosławnymi".

 

Jednocześnie białoruska Cerkiew wyraziła poparcie dla Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego i jego zwierzchnika, metropolity Onufrego i zapewniła o "nierozerwalnej jedności duchowej chrześcijan prawosławnych bratnich narodów Białorusi, Rosji i Ukrainy".

 

Jest to reakcja na decyzję prawosławnego patriarchy ekumenicznego Konstantynopola Bartłomieja I o mianowaniu dwóch egzarchów (biskupów), którzy mają się zająć przygotowaniami do ogłoszenia autokefalii Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego.

 

Wcześniej Patriarchat Moskiewski określił działania Konstantynopola jako "cyniczną ingerencję" w sprawy Cerkwi, która nie tylko prowadzi w ślepy zaułek, lecz grozi rozłamem całego światowego prawosławia.

 

"My w Cerkwi Rosyjskiej nie uznamy tej autokefalii. Nie pozostanie nam nic innego, jak zerwać relacje z Konstantynopolem" - ocenił metropolita wołokołamski Hilarion, który w Patriarchacie Moskiewskim kieruje Wydziałem Zewnętrznych Stosunków Kościelnych, czyli cerkiewną dyplomacją.

 

Cerkiew prawosławna na Ukrainie jest podzielona ze względów historycznych. Działają tam dwa duże Kościoły prawosławne: Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego oraz Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Kijowskiego. Ten ostatni powstał po uzyskaniu przez Ukrainę niepodległości w roku 1992, ale nie jest uznawany przez Kościoły prawosławne na świecie.

 

W kwietniu hierarchowie Patriarchatu Kijowskiego i Prawosławnego Kościoła Autokefalicznego wraz z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką zwrócili się do Ekumenicznego Patriarchatu Konstantynopola o wystawienie tomosu powołującego niezależny od Moskwy Kościół prawosławny. Apel ten poparł ukraiński parlament.

 

Tomos patriarszy o nadaniu autokefalii jest prawem zasadniczym dla każdego Kościoła prawosław­nego i wydanie go ukraińscy politycy postrzegają jako kluczowy krok dla konsolidacji tożsamości narodowej Ukrainy.

 

Z kolei rosyjscy przywódcy religijni widzą w zabiegach o autokefalię atak na jedność prawosławia i starają się zapobiec wydaniu tomosu.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.8

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

paton 14:11:53 | 2018-09-13
Putin moblizuje Cerkiew Rosyjską i jej klony, dla niego autokefalia dla Ukrainy była by wielką porażką wizerunkową gdyż Ukrainę wciąż uważa za część Rosji.

Oceń 3 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook