W tej polskiej diecezji wszyscy księża będą pościć i pokutować za nadużycia seksualne

(fot. msmaria / shutterstock)

W odpowiedzi na "List papieża Franciszka do Ludu Bożego" z 20 sierpnia oraz jego prośbę o modlitwę i pokutę za nadużycia seksualne, nadużycia władzy i sumienia przez osoby duchowne i świeckie, bp Piotr Libera w całej diecezji płockiej zarządził dzień 14 września, czyli święto Podwyższenia Krzyża Świętego, dniem postu i pokuty. 


We wtorek 11 września o godz. 10.00 w bazylice katedralnej w Płocku odprawione zostanie nabożeństwo pokutne w intencji ofiar nadużyć w Kościele. Modlitwa będzie dotyczyć także tych, którzy porzucili stan kapłański lub zakonny.

 

Podobne nabożeństwa pokutne zostaną odprawione we wszystkich dekanatach diecezji, z udziałem wszystkich kapłanów dekanatu. Do udziału w nabożeństwach zachęcani są także wierni świeccy. 

20 sierpnia papież Franciszek, w odpowiedzi na ostatnie doniesienia o nadużyciach seksualnych w Kościele, napisał specjalny list. Stwierdził w nim m.in. że przestępstwa seksualne wobec nieletnich "wywołują głębokie rany cierpienia i niemocy".

 

Czytaj w całości: List papieża Franciszka do Ludu Bożego >>

 

Cierpienie ofiar i ich rodzin jest wspólnym bólem Kościoła, to skarga, która dotyka duszy, a która przez długi czas była ignorowana. Ojciec święty ze skruchą przyznaje, że nie udało się wspólnocie Kościoła zadziałać w porę i rozpoznać powagi szkody u wielu osób. Odpowiedzialność za to należy przyjąć w sposób globalny i wspólnotowy. Nawrócenie działania kościelnego musi odbyć się z udziałem wszystkich członków ludu Bożego. Trzeba wykorzenić "kulturę nadużyć" ze wspólnot.

Ojciec Święty zalecił rozpoznanie i potępienie "potworności popełnionych przez osoby konsekrowane, duchownych, a także przez tych wszystkich, którzy mieli misję czuwania". Dodał w liście, że świadomość grzechu pomoże uznać błędy, przestępstwa i rany zadane w przeszłości, pozwoli otworzyć się i zaangażować bardziej w proces ponownego nawrócenia, a pokuta i modlitwa pomogą uwrażliwić oczy i serce na cierpienia innych oraz na pokonanie żądzy panowania i posiadania, które tak często stają się źródłem zła.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.18

Liczba głosów:

45

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

paton 15:00:06 | 2018-09-11
Ważniejsze niż publiczne modlitwy i inne czyny na pokaz są konkretne działania - odsunięcie sprawców ze stanu kapłańskiego.

Oceń 8 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

chlop 12:04:44 | 2018-09-11
działalność duszpasterska Kościoła w Polsce w maraźmie - wszyscy zaś paprają sie w pedofilii

Oceń 2 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook