Watykan: Rada Kardynałów wyraziła solidarność z papieżem Franciszkiem

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.jezuici.pl)

Rada Kardynałów, doradców papieża Franciszka, wyraziła w poniedziałek solidarność z nim po ostatnich wydarzeniach - ogłosił Watykan. To odniesienie do zarzutów postawionych mu przez abp. Carlo Marię Vigano. Watykan ma przedstawić wyjaśnienia w tej sprawie.

 

Arcybiskup Vigano, były nuncjusz apostolski w USA, zarzucił pod koniec sierpnia papieżowi, że od 2013 roku wiedział o seksualnym wykorzystywaniu, a także pedofilii, których dopuścił się były metropolita Waszyngtonu kardynał Theodore McCarrick. W związku z zarzutami zrezygnował on z godności kardynalskiej. Franciszek oświadczył w rozmowie z dziennikarzami, że nie będzie komentował tych zarzutów.

 

W komunikacie biura prasowego Watykanu, ogłoszonym po pierwszym dniu kolejnej sesji obrad Rady Kardynałów, poinformowano: Rada "wyraziła pełną solidarność z papieżem Franciszkiem w obliczu tego, co wydarzyło się w ostatnich tygodniach, świadoma, że w czasie obecnej debaty Stolica Apostolska przedstawi ewentualne i konieczne wyjaśnienia".

 

Ponadto w oświadczeniu podkreślono, że Rada, pracująca od pięciu lat nad reformą Kurii Rzymskiej, zwróciła się do papieża z prośbą o refleksję nad strukturą i składem tego ciała doradczego, "biorąc pod uwagę zaawansowany wiek niektórych jej członków".

 

Rada Kardynałów, zwana C9, wyraziła też zadowolenie z przebiegu Światowego Spotkania Rodzin w sierpniu w Dublinie.

 

Wcześniej o solidarności z Franciszkiem w związku z debatą i krytyką ze strony części konserwatywnych środowisk kościelnych zapewniło wielu hierarchów z różnych krajów. Wyrażane jest oburzenie i zdumienie listem abp. Vigano. 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.17

Liczba głosów:

95

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook