"Bunt w Kościele" - wykład abp. Rysia w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur

(fot. youtube.com)

Już po raz 16. w Łodzi obywa się Festiwal Łódź Czterech Kultur. W tym roku trwający od 10 - 16 września Festiwal upływa pod hasłem "Kultura Buntu", które, jak wyjaśniaja organizatorzy, oznacza wyjątkowy potencjał kulturotwórczy, płynący z postawy kwestionującej narzucony porządek świata.

 
Wśród wielu propozycji przygotowanych przez organizatorów Festiwalu - koncertów, spektakli, wystaw, filmów znalazł się także wykład arcybiskupa Grzegorza Rysia. W gmachu seminarium metropolita mówił o "Buncie w Kościele". Pół wieku po rewolucji’ 68 powracamy do czasu, gdy międzynarodowym językiem protestu stały się: muzyka, kino, a nawet zrywające z kodem klasowym ubranie - tłumaczą twórcy największego w Łodzi kulturalnego wydarzenia w ciągu roku.
 

- Swoim wykładem chciałem powiedzieć wprost, że warto żyć radykalnie w Kościele - tłumaczy arcybiskup. - Mówiłem o ludziach Kościoła jakimi są bez wątpienia: Arnold z Berescii, św. Tomasz Morus, Hieronim Savonarola czy Jan Hus. Takich ludzi przez dwadzieścia wieków istnienia Kościoła mieliśmy wielu. To oni w imię Kościoła potrafili pokazywać mu prawdy, którymi ten Kościół powinien żyć. Żyć prawdami, które głosi. To ich mówienie i działanie czasem kosztowało nie małe cierpienie, ale gdzieś tam na końcu działo się tak, że Kościół przyznawał im racje. Przykładem tego jest kanonizacja Tomasza Mora, czy to, jak Kościół mówi o Janie Husie - że jest reformatorem Kościoła, którego należy posłuchać - zaznaczył metropolita Łodzi.

 

- Sformułowanie tematu wykładu "Bunt w Kościele" oznacza dla mnie - zaznaczył - że nie chodzi o bunt przeciw Kościołowi - czyli nie mówimy o sytuacjach, których dość dużo znamy, że ktoś tak kolokwialnie i ostatecznie trzasnął drzwiami do Kościoła i poszedł sobie, czy wyprowadził się z niego gdzie indziej. Jeśli natomiast mówimy - "Bunt w Kościele" - to znaczy, że mówimy o jakimś radykalnym przeżywaniu wiary w Kościele i w imię Kościoła, a pewnie najbardziej w imię zasad, które ten Kościół głosi, w imię wartości, które przepowiada, które Go ostatecznie - jako pierwszego - powinny tworzyć.

 

Czasami jednak zdarzało się tak - ponieważ Kościół jest święty, ale składa się z grzeszników - że ten Kościół zaczyna żyć wbrew zasadom, które innym przepowiada. "Bunt w Kościele" - to bunt w imię zasad, którymi Kościół żyje, które Kościół tworzą i to jest wynik radykalnego przeżywania wiary, która prowadzi do zderzenia się z Kościołem, w którym przyszło im żyć. - tłumaczył abp Ryś.

 

Satysfakcję z udziału abp. Rysia w Festiwalu wyrażali organizatorzy wydarzenia. - Jako że Łódź od samego początku związana jest z czterema kulturami, a więc ludźmi, którzy je tworzy tj. Polakami, Żydami, Niemcami i Rosjanami, a tym samym wyznawcami rożnych wyznań i religii, przygotowując program Festiwalu pomyśleliśmy, że można zaprosić łodzian do czterech świątyń, gdzie gospodarzami będą samami ich przedstawiciele i powiedzą coś o buncie w swoim Kościele - powiedziała KAI Joanna Podolska - dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. - Bardzo się cieszymy, że ksiądz arcybiskup przyjął nasze zaproszenie do wygłoszenia tego wykładu i pokazania przez niego, że bunt Kościele jest możliwy - dodała jedna z organizatorek Festiwalu.

 

Tegoroczny festiwal zakończy się za tydzień tj. w niedzielę 16 września. Więcej informacji na temat kulturalnych wydarzeń festiwalowych można znaleźć na stronie Festiwalu Łódź Czterech Kultur. 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

23

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook