Abp z Libanu: "chcę podziękować wszystkim Polakom za to, że pomagacie"

(fot. kafeinkolik / Shutterstock.com)

- Wzywamy wszystkich do nieustannej modlitwy o pokój na świecie - apelują biskupi z Syrii i Libanu, którzy przybyli dziś na Jasną Górę.

 

Goście przyjechali do Polski na zaproszenie premiera Mateusza Morawieckiego i uczestniczyli w Forum Ekonomicznym w Krynicy. Jak podkreślają, nie mogło zabraknąć wizyty u Matki Bożej Częstochowskiej.

 

Bp Antoine Chbeir z Syrii przypomniał, że wciąż najważniejszym przesłaniem jest prośba do wspólnoty międzynarodowej o pomoc w przywróceniu pokoju na Bliskim Wschodzie.

 

- Czekając na pokój, prosimy ciągle naszych chrześcijan i robimy wszystko co w naszej mocy, aby chrześcijanie nie wyjeżdżali z tamtej ziemi, aby pozostawali w swoich domach - powiedział bp Chbeir.

 

Syryjski biskup dodał, że w obliczu wojny ludzie tam potrzebują wszystkiego - jedzenia, schronienia, pitnej wody, opieki medycznej i lekarstw. Dlatego tak ważna jest pomoc dostarczana na miejscu. Niesie ją przede wszystkim papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, ale także i inni.

 

Za okazywane serce podziękował melchicki arcybiskup Issam John Darwish z Libanu: "Chcę podziękować wszystkim Polakom za to, że pomagacie chrześcijanom na Bliskim Wschodzie". Zaznaczył, że nie mógł przyjechać do Polski i nie być w Częstochowie.

 

- My kochamy Matkę Bożą. W moim rycie Theotokos to Matka Boga, jest bardzo czczona - powiedział.

 

Biskupi szczególnie dziękowali także kapłanom, którzy z narażeniem życia przybywają, by świadczyć bardzo potrzebną pomoc duchową. Liban ugina się pod ciężarem syryjskich uchodźców. Kościół katolicki pomaga wszystkim, chrześcijanom i muzułmanom.

 

Abp Issam Darwish podkreślił, że zarówno podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy, jak i w innych rozmowach "prosiliśmy o to, żeby cały świat zwrócił uwagę na problem uchodźców, którzy są w Libanie, a którzy przybyli do nas z Syrii".

 

- Aby wreszcie mogli powrócić do swoich domów i żeby zrobić wszystko co możliwe, by mogli odbudować jak najszybciej swoje życie, odbudować swój kraj, który jest zniszczony wojną - mówił melchicki arcybiskup.

 

Jak zaznacza bp Antoine Chbeir Pomoc Kościołowi w Potrzebie w znacznym stopniu wspiera potrzebujących w Syrii. To m.in. organizacja pożywienia, wynajem mieszkań i pomieszczeń mieszkalnych czy pomoce naukowe dla dzieci w wieku szkolnym.

 

- Są to tysiące rodzin, które otrzymują pomoc - wylicza biskup.

 

- Dla nas, ludzi wierzących, modlitwa to jest rzecz najważniejsza - podkreśla bp Chbeir i dodaje, że przesłanie, jakie powinno płynąć z Jasnej Góry, to: aby zawsze modlić się i być w dobrej relacji z Bogiem.

 

Biskupi dziękowali polskiemu rządowi za okazywane wsparcie. Beata Kempa, członek Rady Ministrów mówiła w Krynicy, że w ubiegłym roku udało się zwiększyć pomoc humanitarną siedmiokrotnie. Tylko do września 2018 roku Polska przekazała organizacjom humanitarnym, niosącym pomoc m.in. w rejonach konfliktów zbrojnych, ponad 48 milionów złotych.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4

Liczba głosów:

7

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook