Kard. Nycz: Kościół musi powiedzieć i będzie mówił "nie" dla małżeństw tej samej płci

(fot. episkopat.pl)

- Świat doszedł do takiego punktu, kiedy Kościół musi powiedzieć i będzie mówił "nie", ponieważ małżeństwo ustanowione przez Boga, podniesione do sakramentu przez Jezusa jest i będzie zawsze w Kościele związkiem mężczyzny i kobiety - mówił kard. Kazimierz Nycz podczas XIII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

 

Tysiące pielgrzymów z całej Polski przybyło w czwartek wieczorem w ramach Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, aby modlić się w intencji życia poczętego i rodzin. Temat wrześniowego spotkania brzmiał: " (Papież Franciszek) - Święty Józefie, Twojej opiece zawierzamy życie każdego człowieka".

 

Pielgrzymkę rozpoczął koncert "Z wiarą i patriotycznie w 100-lecie odzyskania niepodległości" w wykonaniu zespołu wokalno-instrumentalnego "AGNUS DEI" pod kierunkiem Agnieszki Jesion. Modlitwę wstawienniczą w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych przed obrazem św. Józefa Kaliskiego poprowadził ks. Michał Świgoniak.

 

Próba redefinicji sakrementu małżeństwa

 

Konferencję nt. "Każdy dzień jest dobry, by bronić życia, jest też wiele sposobów, by to skutecznie czynić" wygłosił ks. Tomasz Kancelarczyk, kapłan archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, prezes Fundacji Małych Stópek, organizator Marszów dla życia w Szczecinie. Duchownemu towarzyszyli współpracownicy z Fundacji. Rozmowę z gośćmi prowadził ks. prał. Leszek Szkopek. W homilii podczas Mszy św. kard. Kazimierz Nycz wskazywał, że we współczesnym świecie widoczna jest próba redefinicji sakramentu małżeństwa. - Nawet papieżowi Franciszkowi podczas niedawnej wizyty wielcy tego świata potrafili podpowiadać co Kościół musi zrobić, żeby był akceptowany w świecie. Podpowiadano, że musi dopuścić małżeństwa osób tej samej płci.

 

Świat doszedł do takiego punktu, kiedy Kościół musi powiedzieć i będzie mówił nie, ponieważ małżeństwo ustanowione przez Boga, podniesione do sakramentu przez Jezusa jest i będzie zawsze w Kościele związkiem mężczyzny i kobiety - wołał celebrans. Podkreślał, że małżonkowie w sakramencie małżeństwa uczestniczą w wielkiej tajemnicy miłości Boga do człowieka, Jezusa do Kościoła. - Miłość mężczyzny i kobiety w małżeństwie jest tak wielka, że jest znakiem miłości Chrystusa do Kościoła. Ludzie patrząc na małżonków żyjących piękną miłością zdolną przebaczać na co dzień, stawiają współczesnemu światu pytanie jakże wielka musi być miłość Jezusa do Kościoła skoro tak piękna może być i jest miłość małżonków względem siebie - zaznaczył kaznodzieja.

 

Prawdziwa wolność

 

Odwołując się do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości akcentował, że w wymiarze życia osobistego, rodzinnego, wspólnotowego człowiek powinien cieszyć się prawdziwą wolnością a nie swawolą. Wskazywał, jakie warunki człowiek musi spełnić, aby mógł cieszyć się prawdziwą wolnością i obdarzać nią innych. - Nie ma wolności bez ofiary i poświęcenia. Nie ma wolności bez prawdy. Często zapominamy o prawdzie, przemilczamy prawdę albo czasem posuwamy się do kłamstwa. Szukając dróg wolności trzeba nam iść drogami prawdy Bożych przykazań, prawdy Ewangelii. Nie ma wolności bez solidarności. Mówiąc o solidarności mamy na myśli postawę zapisaną w Ewangelii, aby dźwigać brzemiona innych. To jest solidarność, która jest warunkiem życia w miłości, zgodzie i wolności. Św. Jan Paweł II dodawał jeszcze czwarty element, kiedy mówił, że nie ma wolności bez miłości, tej miłości, która jest największym przykazaniem - przekonywał hierarcha.

 

Wskazując na św. Józefa podkreślał, że w życiu człowieka są takie sytuacje, kiedy należy milczeć. - Papież Franciszek powiedział w niełatwych czasach dla niego, że prawda lubi milczenie. Prawdę trzeba głosić, prawdę trzeba świadczyć całym swoim życiem, ale są takie momenty, kiedy tak jak Jezus na krzyżu, tak jak św. Józef w trudnych momentach życia, trzeba milczeć. Strapiony papież powiedział, że wtedy kiedy mamy do czynienia z chęcią skandalu, z chęcią dzielenia Pan Jezus podpowiada milczenie - mówił metropolita warszawski.Zachęcał wiernych, aby od św. Józefa uczyli się postawy milczenia. - Nie brakuje w życiu naszej ojczyzny rozmaitych chęci skandalu, nie brakuje chęci dzielenia. Wtedy trzeba solidarności, trzeba prawdy, odwagi, miłości, ale może wtedy czasem trzeba też milczenia. Niech dla nas lekcja św. Józefa, lekcja milczenia będzie sposobem uporania się z najważniejszymi sprawami, które mamy do zrobienia w ojczyźnie, rodzinach, parafiach, Kościele, żeby budować tę miłość, którą Chrystus nas odkupił i zbawił i tę miłość, która jest rozlana w naszych sercach - powiedział kard. Nycz.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.48

Liczba głosów:

33

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Mundabor 13:36:11 | 2018-09-07
Ks. Isakowicz-Zalewski o lobby homoseksualnym w Kościele:

https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-ks-isakowicz-zaleski-o-lobby-homoseksualnym-w-polskim-koscie,nId,2627465

Oceń 27 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Czesław Czap 10:56:48 | 2018-09-07
A co z sauną erygowaną w Warszawie na potrzeby księży by spotykać się tam z młodymi, nagimi chłopcami? Czy Wasza Eminencja coś powie na ten temat?

Oceń 21 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

paton 09:19:36 | 2018-09-07
Homoseksualistami mogą być arcybiskupi jak Rembert Weakland, Juliusz Paetz czy Theodore McCarrick - i jakoś nikomu ich stan duchowny nie przeszkadza. Sprawę Paetza przez lata tuszowali abp. Marek Jędraszewski i nuncjusz Józef Kowalczyk. Z kolei abp Józef Michalik usiłował ukrywać sprawę pedofila z parafii z Tylawy - ks. Michała Moskwy. ps. proszę tego ostatniego nie mylić z szanownym misjonarzem z Japonii.

Oceń 8 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook