Palestyna: religia chrześcijańska wśród przedmiotów maturalnych

(fot. panitanphoto / shutterstock.com)

Po raz pierwszy w historii religia chrześcijańska znalazła się wśród przedmiotów, które można zdawać podczas egzaminu Tawjihi (odpowiednik matury) w Palestynie.

 

Dyrektor szkół łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy w Izraelu i Palestynie ks. Iyad Twal już w zeszłym roku zapowiadał, że dyskusje na ten temat trwają zarówno z ministerstwem edukacji, jak i wewnątrz wspólnoty kościelnej.

 

Ścierały się bowiem dwa punkty widzenia. Podczas gdy niektórzy zwierzchnicy kościelni byli zainteresowani włączeniem religii do tego egzaminu, "aby wyeksponować nauczanie religii chrześcijańskiej i zacieśnić relacje z ministerstwem", to inni obawiali się, że nauczanie to "utraci swą duchową głębię, ograniczając się jedynie do bycia przedmiotem egzaminacyjnym".

 

Ostatecznie zwyciężyła pierwsza opcja i w tym roku ministerstwo zgodziło się na włączenie religii chrześcijańskiej do programu Tawjihi. Zaakceptowało także podręcznik dla ostatniej klasy szkoły średniej, rozwijający treści Katechizmu w sposób zgodny z edukacyjnymi wskazówkami ministerstwa.

 

W ubiegłym roku maturę zdało 94,5 proc. uczniów szkół łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

2

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook