Słowo Boże i katechizacja tematem dorocznego Synodu Biskupów greckokatolickich we Lwowie

(fot. BP KEP / youtube.com)

Pod hasłem "Słowo Boże a katechizacja" w Brzuchowicach pod Lwowem obradować będzie w dniach 2-12 września doroczny Synod Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK).

 

Jego uczestnicy będą się zastanawiać nad tym, jak wygląda w naszych czasach nauczanie i głoszenie Świętej Ewangelii i w jakim stopniu wierni tego Kościoła czerpią ze Słowa Bożego dla swego codziennego życia i na ile żyją nim.


- Z hasłem obrad wiąże się zagadnienie posługi katechetycznej, a więc nauczanie podstawowych prawd naszej wiary - powiedział w wywiadzie dla Wydziału Informacji UKGK arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk. Wyjaśnił, że biskupi chcą wiedzieć, w jakim stopniu "wierni znają tego Boga, w którego wierzą, na ile znają i potrafią się modlić oraz na ile znają moralne i duchowe podstawy życia chrześcijańskiego i trzymają się ich".

 

Wydarzenie, jakim jest zwoływany w naszym Kościele raz w roku Synod odpowiada pod względem swej treści i ducha biblijnej opowieści o wspólnej drodze uczniów i zmartwychwstałego Jezusa do Emaus - tłumaczył dalej zwierzchnik UKGK. Wskazał, że "wszyscy nasi biskupi ze wszystkich kontynentów zjadą się na działania synodalne, jak lubił mawiać wielce błogosławiony Lubomyr Huzar". Dodał, że "przez dziesięć dni będziemy razem kroczyć drogą słuchania Słowa Boga i rozeznawania Jego świętej woli wobec życia i rozwoju naszego Kościoła zarówno na Ukrainie, jak i na obczyźnie".

 

Arcybiskup podkreślił, że "ze zwykłego spotkania biskupów Synod staje się sobą dopiero wtedy, gdy przybędzie do nas zmartwychwstały Chrystus", wezwał więc wiernych w kraju i na całym świecie do modlitwy w jego intencji. Poprosił zwłaszcza o modlitwę do Ducha Świętego, "aby w czasie tego spotkania nasi biskupi rzeczywiście przeżyli głęboką łaskę działań synodalnych".

 

- Synod ten będzie miał bardzo ważne znaczenie dla życia każdego Ukraińca - grekokatolika, nawet jeśli mieszka on za granicą, dlatego chcę prosić każdego wiernego i każdą wierną, abyście swoją modlitwą wzięli udział w wydarzeniu synodalnym - dodał na zakończenie abp Szewczuk. Zapewnił, że władze kościelne będą się starały informować na bieżąco o pracach synodalnych, dlatego każdy wierny powinien nie tylko interesować się tym zgromadzeniem, ale też codziennie prosić o łaskę Ducha Świętego dla jego uczestników i całego Kościoła, "abyśmy naprawdę mogli w nowych warunkach, w nowej sytuacji Ukrainy pełnić wolę Boga zgodnie z Jego świętymi przykazaniami".

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook