Ks. Coda: spotkanie patriarchów krokiem w stronę jedności

(fot. Wikimedia Commons)

W Stambule odbywa się spotkanie ekumenicznego patriarchy Konstantynopola Bartłomieja I z patriarchą Moskwy i Wszechrusi Cyrylem. Jego celem jest omówienie kwestii leżących w zainteresowaniu obu wspólnot. Bez wątpienia jedną z nich jest przyszłość Ukraińskiej Cerkwii Prawosławnej.

 

Zdaniem ks. Piero Cody, członka Międzynarodowej Komisji mieszanej do dialogu teologicznego między Kościołem katolickim a Kościołem prawosławnym, wydarzenie to ma wielkie znaczenie. Dwaj główni przywódcy wspólnot prawosławnych mogą bowiem spotkać się w atmosferze dialogu, w którym można znaleźć rozwiązanie istotnych problemów.

 

Ks. Coda przypomina, że w czasie I Synodu Panprawosławnego, który w 2016 r. odbył się na Krecie z inicjatywy Bartłomieja, patriarchat Moskiewski był nieobecny, co spowodowało wielką ranę we wzajemnych kontaktach. Obecne spotkanie jest więc wielkim krokiem naprzód w stronę jedności świata prawosławnego.

 

W wywiadzie dla Radia Watykańskiego ks. Coda wskazał także na ogromne oczekiwania Kościoła katolickiego związane z tym spotkaniem.

 

"Kościół katolicki patrzy na to spotkanie z wielką uwagą, nadzieją i szacunkiem pragnąc zasiewać ziarno braterstwa, komunii, wzrastania na drodze wiodącej ku pełnej jedności" - mówi ks. Coda.

 

"Kościół wraz z papieżem Franciszkiem bardzo intensywnie promuje bowiem drogę Soboru Watykańskiego II wprowadzającą w życie zasadę synodalności, czyli wspólnego kroczenia. Ta droga wymaga cierpliwości, aby odnaleźć się w różnorodności, ale w zjednoczeniu poprzez wspólny, jeden chrzest, wiarę w Chrystusa, pozwalającą rozeznawać czego dziś pragnie od nas Duch Święty na drodze prowadzącej ku pokojowi, braterstwu i sprawiedliwości" - podsumowuje duchowny.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.5

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

paton 05:43:39 | 2018-09-02
Jeśli Cerkiew ukraińska otrzyma autokefalię od Bartłomieja to przyszłość Cyryla wydaje się przesądzona - Putin nie wybacza takich porażek wizerunkowych Rosji.

Oceń 2 3 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook