Rzecznik Episkopatu: Co piąty ksiądz diecezjalny zamordowany podczas II wojny światowej

(fot. episkopat.pl)

Co piąty ksiądz diecezjalny został zamordowany w okupowanej przez Niemców i Rosjan Polsce.

 
W obozach zginęło czterech polskich biskupów, a blisko połowa diecezji rzymskokatolickich została pozbawiona biskupów diecezjalnych. To była również wojna z religią - podkreślił rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik w 79. rocznicę wybuchu II wojny światowej.
 

Rzecznik Episkopatu przypomniał, że w czasie II wojny światowej w Polsce miało miejsce zmasowane prześladowanie duchowieństwa. "Księża, zakonnicy siostry zakonne byli rozstrzeliwani, wysyłani do obozów koncentracyjnych, więzieni i torturowani. Niemcy rekwirowali dobra kościelne, zamykali kościoły. Mimo to wiara Kościoła w Polsce przerwała ten mroczny okres terroru niemieckich nazistów" - dodał.

 

Ks. Rytel-Andrianik wskazał na tragiczne dane z czasów II wojny światowej. "Według badań naukowych, na ok. 10 tys. księży diecezjalnych (stan w 1939 r.) niemieccy naziści zamordowali ok. 2 tys. księży, czyli co piątego kapłana. Spośród ok. 8 tys. zakonników (stan w 1939 r.), 370 zostało zamordowanych. Ponadto, z około 17 tys. sióstr zakonnych naziści zamordowali ok. 280 sióstr. Do tego trzeba dodać, iż podczas II wojny światowej ok. 4 tys. księży i zakonników oraz ok. 1100 sióstr zakonnych było więzionych w niemieckich obozach. Ci zaś, którzy zostali na wolności również byli represjonowani" - podał rzecznik Episkopatu Polski.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.3

Liczba głosów:

10

 

 

Komentarze użytkowników (21)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

paton 18:59:52 | 2018-09-01
To takie trochę nieuczciwe wypaczanie historii. Nie było jednolitej Polski w czasie II WŚ. Były trzy strefy w których panowały różne warunki. W strefie bezpośrednio włączonej do Rzeszy byli prześladowani ci duchowni, którzy propagowali polskość. Nie mogli wygłaszać kazań po polsku i jako inoteligencja polska byli celem ataków. Zupełnie inaczej wyglądało to w Generalnej Guberni. Kościół polski działał legalnie. Nie była to więc żadna walka z Kościołem katolickim a z polskością i polską inteligencją. Szkoda że rzeczni episkopatu próbuje pisać historię na nowo i dorabiać do faktów nową ideologię.

Oceń 8 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lomen lomen 12:21:04 | 2018-09-01
Kiedyś duchowni byli gotowi umrzeć dla prawdy. A dzisiaj...?

Oceń 372 58 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?