Czy za wykonywanie muzyki kościelnej można trafić do sądu? Ta sprawa podzieliła parafian

(fot. shutterstock.com // Polimerek [CC BY-SA 3.0], from Wikimedia Commons)

Już po ciszy nocnej, więc muzyka gra. Mieszkańcy narzekają na zbyt głośne pieśni dobiegające z kościoła w Swarożynie.

 

W październiku zeszłego roku dziennikarze Piotr Olejarczyk z Onet.pl opisał kontrowersje związane ze swarożyńskim kościołem parafialnym. Od trzech lat przez siedem dni w tygodniu, w godzinach od 7 do 21, włączany jest system nagłośnienia, z którego co godzinę płyną religijne pieśni.

 

Muzyka kościelna podzieliła mieszkańców miejscowości. Część narzeka na głośność megafonu, która źle wpływa na nerwy, inni bronią proboszcza odpowiedzialnego za zamontowanie systemu. Sam ks. Piotr Malinowski mówił wtedy Onetowi, że poszedł na kompromis.

 

 

"Nie gram już o 6 rano, a muzyka rozbrzmiewa od 7 do 21, co godzinę. Powiem też panu, że w tej sprawie protestuje jeden mieszkaniec Swarożyna. A gdzie są inni? Gdy czasem przyciszam muzykę z kościoła, to dostaję telefony od mieszkańców, którzy proszą mnie, abym zwiększył głośność" - opisuje proboszcz.

 

 

Sprawę zbadała specjalna kontrola Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, która miała ustalić czy przekraczane są normy hałasu. Inspektorzy ustalili, że doszło do złamania prawa oraz "stwierdzono naruszenie zakazu stosowania instalacji i urządzeń nagłaśniających na terenach zabudowanych". Zastosowano sankcję w postaci pouczenia. Zgodnie z prawem można wykorzystywać instalację na kościele wyłącznie w sytuacjach, których zakaz nie obejmuje, czyli np. podczas uroczystości religijnych.

 

Księża chcieli uczcić pamięć Kory. Przed Mszą św. w jej intencji... zagrali jej piosenkę [WIDEO] >>

 

"Nie wiem, czy odwołam się od tej decyzji. W sądzie administracyjnym toczy się postępowanie w podobnej sprawie. Czekam, jak zostanie ono rozstrzygnięte. Na ten moment nic się nie zmieniło. Kościelne melodie wciąż będą tutaj grane" - mówi Onetowi proboszcz parafii.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.25

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

paton 19:26:01 | 2018-09-01
No cóż, jeśli ktoś uporczywie narzuca innym swoje upodobania od godziny 7 do 21 to czemu się dziwi? Kto chciałby mieć sąsiada który przez cały dzień puszczał by na full heavy metal? Dokładnie tak samo jest w tym wypadku. A klecha ze Swarożyna jak widać nie zna "złotej reguły" (Wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie!)

Oceń 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook