Bp Egan: nadużycia seksualne popełniane w Kościele zdają się być zjawiskiem w skali światowej

(fot. portsmouthdiocese.org.uk)

Ordynariusz angielskiej diecezji Portsmouth bp Philip Egan zaproponował papieżowi zwołanie nadzwyczajnego zgromadzenia Synodu Biskupów nt. życia i posługi księży, który zająłby się m.in. przyczynami nadużyć seksualnych, jakich dopuszczają się niektórzy duchowni.

 

W liście do Franciszka, wysłanym 22 sierpnia, a jednocześnie opublikowanym na stronie internetowej diecezji, hierarcha tłumaczy, że jest to "konstruktywna sugestia" w odpowiedzi na informacje o nadużyciach w USA, Irlandii, Chile i Australii.

 

- Nadużycia seksualne popełniane przez duchownych w Kościele zdają się być zjawiskiem w skali światowej. Wiadomości te napełniają mnie, jako katolika i biskupa, smutkiem i wstydem. Modlę się o uzdrowienie nieszczęsnych ofiar. Modlę się o przebaczenie dla sprawców. Modlę się też za siebie, za wszystkich księży i ludzi [świeckich], abyśmy poprzez pokutę wzrastali w świętości - napisał bp Egan.

 

Papież odpowiada na szokujący raport dotyczący molestowania dzieci przez ludzi Kościoła >>

 

Jego zdaniem ewentualne zgromadzenie Synodu Biskupów mógłoby rozpocząć się od kongresu z udziałem biskupów, ale także świeckich i ekspertów w dziedzinie nadużyć seksualnych duchownych oraz sposobów ochrony dzieci i innych osób bezbronnych. Wyniki tego kongresu byłyby przedmiotem obrad Synodu.

 

Kard. DiNardo: ostatnie wydarzenia to "katastrofa moralna" >>

 

Wśród tematów zgromadzenia synodalnego ordynariusz Portsmouth wymienia tożsamość księdza/biskupa, opracowanie wytycznych dla stylu życia i przeżywania celibatu przez duchownych, zaproponowanie dla nich kryteriów postępowania, a także ustalenie właściwych sposobów odpowiedzialności księży i biskupów oraz kontroli nad nimi. Należałoby wówczas dokonać zmian w Kodeksie Prawa Kanonicznego i pomóc diecezjom w zredagowaniu własnych dyrektoriów dla księży.

 

Zdaniem bp. Egana, obecnie biskup diecezjalny ma niewiele narzędzi zarządzania duchowieństwem. - Kiedy byłem wychowawcą w seminarium, poświęciliśmy kilka lat na wypracowanie zrównoważonego systemu dorocznych ocen i przeglądów w oparciu o [adhortację apostolską Jana Pawła II] "Pastores dabo vobis", aby pomóc poszczególnym studentom w podjęciu odpowiedzialności za swą formację. Natomiast ksiądz/biskup po przyjęciu święceń ma niewiele formalnych ocen lub kontroli swej posługi - zauważył hierarcha.

 

Dlatego postuluje on "wypracowanie mechanizmu pomagającego biskupom w wypełnieniu swych obowiązków wobec księży i pomagającego księżom w zrozumieniu, że nie są «samotnymi strzelcami», tylko sługami odpowiedzialnymi przed władzami diecezji".

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.89

Liczba głosów:

9

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

MR 18:12:42 | 2018-08-25
Jak to "biskup  ma niewiele narzędzi..." To jakies krętactwo.To po co jest Jego Excelencja? Policja i prokurator ma narzędzia.

Oceń 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

chemik_65 13:52:59 | 2018-08-25
,,Zaproponowanie kryteriów postepowania" na Synodzie Biskupów. Postepowanie jest bardzo proste. Gdy biskup zyska pewność, że jeden z jego podwładnych-księży to pedofil (zeznania ofiar) to dzwoni na policję. ,,Biskup (...) ma niewiele narzędzi zarządzania duchowieństwem". Ale chyba może sięgnąc po słuchawkę i przerwać proceder pedofilii u podejrzanego księdza ? Robi mi się niedobreze jak słyszę taką katolicką ,,nowomowę" która do niczego nie zmierza i nic nie daje. 

Oceń 6 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook