Duże zainteresowanie polskim stoiskiem na kongresie rodzin w Irlandii

(fot. shutterstock.com)

Po raz pierwszy w historii Światowych Spotkań Rodzin, organizowanych od 1994 roku z inicjatywy św. Jana Pawła II, na trwającym zlocie w Dublinie przygotowano cieszące się dużym zainteresowaniem polskie stoisko prezentujące polski Kościół, rodzinę i świętych.

 

Inicjatorem zorganizowania stoiska jest rodzina Aldony i Artura Wiśniewskich z Glinojecka, prowadzących fundację Tak dla Rodziny.

 

Na polskim stoisku, wśród około 300 innych przygotowanych przez organizacje i przedstawicieli lokalnych Kościołów z całego świata, prezentowane są sylwetki polskich świętych, wśród nich Jana Pawła II, Faustyny Kowalskiej, Maksymiliana Kolbego czy Stanisława Kostki. Można też obejrzeć film prezentujący życie polskich rodzin, duszpasterstwo rodzin i małżeństw.

 

Abp Eamon Martin: Irlandia to kraj misyjny>>

 

Film otwierają słowa św. Jana Pawła II: "Rodzina - pierwszą najważniejszą drogą Kościoła".

 

Jak powiedziała PAP Aldona Wiśniewska, pomysł przygotowania polskiej prezentacji narodził się, gdy w 2015 roku jej rodzina uczestniczyła w poprzednim spotkaniu w Filadelfii z papieżem Franciszkiem.

 

- Właśnie tam zauważyliśmy, że na trwającym z tej okazji kongresie brakuje polskiego stoiska. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, które na następnym Światowym Spotkaniu Rodzin będzie prezentowało polskie życie rodzinne i religijne - dodała.

 

- W 2017 roku założyliśmy fundację Tak dla Rodziny; naszą misją jest umacnianie misji rodzinnych i małżeńskich, ale jednocześnie postanowiliśmy podjąć wyzwanie, by w Dublinie pojawiło się polskie stoisko; i udało się - wyjaśnił Artur Wiśniewski.

 

Zapewnił następnie: "Z wielką niecierpliwością czekamy teraz na spotkania z papieżem Franciszkiem, na jego słowa o rodzinie, na jego wskazówki i drogę, którą nam wskaże".

Z kolei Aldona Wiśniewska podkreśliła: "Stoisko zorganizowaliśmy wraz z naszymi dziećmi. Zasługą naszych synów jest realizacja projekcji o duszpasterstwie rodzin i polskich rodzinach".

 

- W tym filmie - jak zaznaczyła - opowiadamy o polskich rodzinach, o tym, że rozwijają się one w różnych wspólnotach, w czasie pielgrzymek, rekolekcji, różnych inicjatyw Domowego Kościoła, Drogi Neokatechumenalnej, Orszakach Trzech Króli.

 

Polskie stoisko cieszy się dużym zainteresowaniem tysięcy osób, które uczestniczą w trwającym do piątku kongresie rodzin na terenie przestronnych hal Royal Dublin Society.

 

Rodzina Wiśniewskich powiedziała, że osoby z całego świata przyciągają przede wszystkim prezentowane postaci polskich świętych. - Ludzie z najdalszych zakątków, duszpasterze i świeccy mówią nam, jak bardzo są im bliscy - stwierdziła Wiśniewska.

 

Kard. Schönborn w Dublinie: mniej mówić o seksie, więcej o dobru dziecka>>

 

Muzykująca rodzina Wiśniewskich wystąpiła w środę na koncercie w kościele św. Audoena w Dublinie, gdzie działa duszpasterstwo Polonii. "Rodzina pod flagą Niepodległej" - to hasło występu zespołu Moja Rodzina z okazji stulecia niepodległości.

 

W oficjalnej polskiej delegacji, która przybyła na IX Światowe Spotkanie Rodzin, jest biskup toruński Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Rodziny. Są też rodziny z Polski.

 

Polskie rodziny licznie przychodzą na teren, gdzie odbywa się kongres, co potwierdziła w rozmowie z PAP obecna tam polska wolontariuszka Ewa ze Stalowej Woli. - Co chwilę słyszę język polski, mocno zaznaczamy naszą obecność na dublińskim spotkaniu - dodała.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.86

Liczba głosów:

7

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook