Indonezyjscy biskupi o Igrzyskach Azjatyckich: to czynnik sprzyjający pojednaniu

(fot. shutterstock.com)

Serdeczne pozdrowienia i życzenia sukcesów przekazali indonezyjscy biskupi katoliccy uczestnikom XVIII Igrzysk Azjatyckich, które od 18 sierpnia trwają w Dżakarcie i Palembangu na Południowej Sumatrze.

 

W impresie, która potrwa do 2 września, uczestniczy ok. 11 tys. zawodników i zawodniczek z 45 krajów, rywalizując w 40 dyscyplinach sportu. Po raz pierwszy w programie igrzysk znalazły się zawody w sportach elektronicznych i kajak polo (gra w piłkę, prowadzona przez zawodników płynących w kajakach). Kościół katolicki powitał z zadowoleniem to wydarzenie jako czynnik sprzyjający pojednaniu międzyetnicznemu, politycznemu i międzyreligijnego.


Arcybiskupi Dżakarty - Ignatius Suharyo Hardjoatmodjo i Palmebangu - Aloysius Sudarso wezwali katolików do udzielenia zdecydowanego poparcia tym zawodom. W maju br. w tym drugim mieście tysiące wiernych wzięło udział w prezentacji obecnych igrzysk przez gubernatora Południowej Sumatry - Alexa Noerdina. Obecny był tam również abp Sudarso wraz z kilkudziesięcioma księżmi, siostrami i braćmi zakonnymi oraz tamtejszymi działaczami katolickimi. Hierarcha zapewnił, że miejscowa wspólnota "będzie wzorcowym gospodarzem". A księża znający języki obce oświadczyli, że są gotowi odprawiać Msze św. dla uczestników i gości imprezy po angielsku i w niektórych używanych tam językach.

 

W przemówieniach podczas otwarcia i wcześniej podkreślano, że Igrzyska Azjatyckie mają wymiar wielokulturowy dzięki obecności tam osób należących do różnych tradycji religijnych. "Życzmy sobie, aby była to właściwa chwila do przesłania orędzia jedności" - oświadczył arcybiskup Palembangu.

 

Rozpoczęte wydarzenie stanowi też okazję do umocnienia dialogów między dwiema Koreami. Podczas otwarcia Igrzyska reprezentacje obu państw kroczyły razem pod flagą zjednoczenia, a w najbliższym czasie wystąpią one wspólnie w trzech dyscyplinach: wyścigu smoczych łodzi, koszykówce kobiecej i kajakarstwie. Jeszcze przed rozpoczęciem imprezy pojawiły się pogłoski o ewentualnym spotkaniu prezydentów: Moon Jae-ina z Korei Południowej i Kim Dzong-una z Północy. Ostatecznie do niego nie doszło, ale obaj przywódcy mają się spotkać w Pjongjangu we wrześniu.

 

Na otwarcie Igrzysk na położony w samym sercu stolicy Gelora Bung Karno Stadium przybył m.in. prezydent Indonezji Joko "Jokowi" Widodo a na trybunach zasiadło ponad 35 tys. widzów. Wcześniej gubernator Dżakarty Anies Baswedan oświadczył, że "miasto jest przygotowane na goszczenie tego wydarzenia".

 

Z kolei minister infrastruktury i budownictwa mieszkalnego Basuki Hadimuljono poinformował, że przygotowania i unowocześnienia urządzeń sportowych zajęły 16 miesięcy i kosztowały ok. 7 bilionów rupii (czyli ok. 461 mln euro). Podkreślił, że jest to ważna inwestycja dla miasta, które chce być zaporą dla nietolerancji i symbolem pokojowego współżycia ludzi różnych religii po ostatnich aktach przemocy i nietolerancji w najludniejszym muzułmańskim państwie świata.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4

Liczba głosów:

1

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?