Abp Pierre o walce z nadużyciami seksualnymi: nie wystarczy prawo, trzeba zmiany mentalności

(fot. shutterstock.com)

W walce z nadużyciami w Kościele nie wystarczą tylko nowe normy prawne, trzeba zmiany mentalności i wspólnego działania na rzecz wykorzenienia tej zbrodni w Kościele. Wskazuje na to nuncjusz apostolski w Stanach Zjednoczonych komentując papieski list w sprawie nadużyć. Ojciec Święty wezwał w nim do modlitwy i pokuty za grzechy ludzi Kościoła.

 

Abp Christophe Pierre w rozmowie z Radiem Watykańskim podkreśla, że ofiary muszą mieć świadomość, że Kościół jest po ich stronie. Trzeba też uczynić wszystko, by podobne skandale nigdy więcej się już nie powtórzyły. "Kiedy słyszę o nadużyciach, myślę przede wszystkim o cierpieniu ofiar" - mówi nuncjusz.

 

"Skandale są dla mnie powodem bólu ponieważ kocham Kościół, całe życie mu służę, sam jestem kapłanem i znam wielu wspaniałych księży, którzy są uczciwi, przejrzyści i wiernie służą ludziom" - podkreśla abp Pierre.

 

- Na Ojcu Świętym spoczywa odpowiedzialność za Kościół w wymiarze światowym i wdzięczny mu jestem za ten list. Nam, pasterzom papież przypomina, że naszym obowiązkiem jest prowadzenia całego ludu Bożego, ale i szczególnego towarzyszenia tym, którzy są najbardziej bezbronni. Musimy zrobić wszystko, by dobrze wychowywać przyszłych księży i im nieustannie towarzyszyć, tak by stanęli na wysokości zadania, jakie jest im powierzone - mówi Radiu Watykańskiemu abp Pierre.

 

- Wiemy, że misja kapłana ma naprawdę ogromne znaczenie. Kiedy dochodzi do nadużyć trzeba zdecydowanie działać na wszelkich możliwych płaszczyznach, by temu zapobiec i ukarać winnych. Chciałbym podkreślić, że jako nuncjusz apostolski w Stanach Zjednoczonych każdego dnia widzę biskupów, kapłanów, zakonników, którzy są wspaniałymi świadkami Chrystusa, którzy oddają swe życie dla potrzebujących. To jest Kościół, który znam. Ważne jest żeby o tym pamiętać ponieważ większość księży, biskupów i ludzi świeckich jest naprawdę oddanych Kościołowi i są świadkami Ewangelii.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

chemik_65 18:37:29 | 2018-08-21
Nikt nie komentuje. Nie dziwię się. Nie da się słuchać tego babulenia. Nagle w Kościele wszyscy są przeciw, ale i na deonie spotkałem artykuły, że wciąż Kościół działa jak korporacja. Księża, którzy WIEDZĄ, że ich koledzy to pedofile, odwracają głowę, bo nie chcą być uznani za ,,kablarzy". 

Oceń 5 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook