Ks. Jan Sobiło został biskupem pomocniczym

Ojciec Święty mianował biskupem pomocniczym diecezji charkowsko-zaporoskiej na Ukrainie ks. Jana Sobiłę. 48-letni kapłan pochodzi z Niska na Podkarpaciu. Ukończył seminarium w Lublinie, gdzie został wyświęcony na kapłana w 1986 r.

 

W 1991 r. wyjechał na Ukrainę, gdzie pracował jako proboszcz w diecezji kamieniecko-podolskiej, a następnie w utworzonej w 2002 r. diecezji charkowsko-zaporoskiej. Pełni tam aktualnie funkcję wikariusza generalnego. Ks. Sobiło mocno angażuje się w odbudowę i rozwój struktur duszpasterskich na wschodniej Ukrainie. Zasłynął m.in. niestrudzonymi działaniami na rzecz zwrotu katolikom kościoła św. Józefa w Dniepropietrowsku, bezprawnie zagarniętego i przeznaczonego do rozbiórki przez prywatną firmę. Jednak, jak sam mówi, najważniejsza jest budowa żywej wspólnoty wiernych.


„Przede wszystkim chciałbym podziękować Pan Bogu za wszystkie łaski, którymi obdarza naszą diecezję i za to, że mnie niegodnego powołał przez decyzję Ojca Świętego na biskupa pomocniczego diecezji charkowsko-zaporoskiej – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Sobiło. – Ta nominacja jest znakiem wielkiego Bożego miłosierdzia, także znakiem modlitwy bliskich, znajomych, rodziny – zarówno tu na ziemi, jak i w niebie.


Jestem wdzięczny bp. Marianowi Buczkowi za to, że mi zaufał, a także abp. Mieczysławowi Mokrzyckiemu. Na razie drżę, jestem przejęty. Wiem, do jak wielkich rzeczy powołuje mnie Pan i czuję się niegotowy, a jednocześnie niegodny. Jednak wiem, że w Kościele najważniejsze jest posłuszeństwo, dlatego z pokorą przyjmuję i proszę o modlitwę. Mam nadzieję, że nasi diecezjanie, duchowieństwo, kapłani, siostry zakonne i bracia zechcą mnie przyjąć jako nowego biskupa.


W herbie biskupim znajdzie się ikona Boga Ojca Miłosiernego z naszego kościoła konkatedralnego, który Bóg pozwolił mi wybudować – poinformował biskup nominat. – Na hasło biskupie wybrałem słowa: Deus Pater Misericors – Bóg Ojciec Miłosierny, dlatego, że w miłosierdziu Bożym leży zarówno tajemnica kapłaństwa jak i tego, co obecnie przeżywamy na świecie. Wszystko od niego zależy.

 

Za najważniejsze zadania w diecezji charkowsko-zaporoskiej ks. Sobiło uznał umocnienie palcówek duszpasterskich przez obsługę kapłańską. „Chodzi o to, by więcej księży do nas przyjechało, bo wciąż jeszcze nie ma wystarczającej liczby kapłanów dla zabezpieczenia duchowych potrzeb wiernych – dodał biskup nominat. – Modlimy się też wciąż o nowe powołania. To jest najważniejsze, żeby był żywy Kościół.

 

Jak będzie żywy Kościół to ludzie z czasem wybudują nowe świątynie, czy wyremontują już te istniejące, jak chociażby kościół w Dniepropietrowsku, który po wielu latach nam wreszcie zwrócono. Jednak najważniejszy jest żywy Kościół, a więc kapłan z ludem Bożym. Nawet jeżeli zaczyna się nieraz od modlitwy pod drzewem, to jeżeli jest wiara, modlitwa, to Pan Bóg z czasem pobłogosławi i będą też kościoły, kaplice i salki katechetyczne. To wszystko Bóg da” – uważa nowy biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~ks. Andrzej Dolba z Prato 17:23:05 | 2010-12-14
Gratulacje i serdeczne zyczenia Bozego blogoslawienstwa w pasterskiej posludze

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~XPICTO 01:23:22 | 2010-10-31
 Stróża POZDRAWIA - Błogosławieństwa Bożego ksieże JANIE

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~par 21:46:01 | 2010-10-30
I Rudnik n/Sanem pozdrawia polecając Miłosiernemu Bogu!

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~prob. 19:22:23 | 2010-10-30
Jest to bardzo radosna wiadomość także dla mieszkańców Zamościa, gdzie ksiądz Jan Sobiło był znakomitym duszpasterzem, zwłaszcza młodzieży. Księdzu Biskupwi składam gratulacje i najserdeczniejsze życzenia. x c.g.

Oceń odpowiedz

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook