Malezyjski sułtan zaproszony do złożenia wizyty w Watykanie

(fot. shutterstock.com)

Nuncjusz apostolski w Malezji zaprosił sułtana malezyjskiego stanu Johor do złożenia wizyty w Watykanie.

 

Miejscowa gazeta "The Star" poinformowała, że 15 sierpnia abp Joseph Salvador Marino wręczył zaproszenie sułtanowi Ibrahimowi Ibni Almarhum lskandar. Dziewięć spośród 13 stanów Malezji to dziedziczne monarchie konstytucyjne z sułtanem jako głową państwa.


Graniczący z Singapurem sułtanat Johor na południu Malezji zajmuje ważne miejsce polityczne i ekonomiczne w Malezji. Sułtan jest głową państwa Johor, a zarazem zwierzchnikiem islamu w całym stanie. Sułtanat Johor jest jedynym stanem Malezji, który ma własną niewielką armię.

 

Przed kilku laty sułtan Ibrahim, jako jedyny sułtan malezyjski, wypowiadał się publicznie przeciwko krzewieniu ultrakonserwatywnego islamu przez ówczesnego premiera Nadżiba Razaka, narażając się na krytykę władz islamskich kraju.

 

Według mediów malezyjskich sułtan Ibrahim ostrzegał też kilkakrotnie ośmiu innych sułtanów przed groźbą ekstremizmu. Gdy w ubiegłym roku właściciel pralni w Johorze wywiesił szyld: "Tylko dla muzułmanów", sułtan zareagował osobiście stwierdzając, że "Johor nie jest państwem talibów".

 

W malezyjskiej Konferencji Władców sułtani odgrywają ważną rolę w kwestiach prawno-konstytucyjnych oraz w zachowaniu islamu. Co pięć lat sułtani wybierają spośród siebie króla Malezji.

 

Islam jest oficjalną religią w Malezji. Jego wyznawcami jest 60 procent spośród 31 milionów mieszkańców kraju. Zgodnie z konstytucją etniczni Malaje są muzułmanami od urodzenia i nie mogą odstąpić od islamu. 40 proc. mieszkańców Malezji stanowią Chińczycy i Hindusi, wyznający buddyzm, taoizm, hinduizm lub chrześcijaństwo.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook