Syria: odbudowano klasztor św. Tekli

(fot. Yuber / Wikimedia Commons / Domena Publiczna)

Otwarto ponownie klasztor św. Tekli w Malula w Syrii. Prace remontowe klasztoru trwały od 2014 roku i są już bliskie ukończenia.

 
Przed zajęciem miasta przez islamistów było to główne miejsce pielgrzymkowe dla chrześcijan w Syrii.
 

Klasztor znajdujący się ok. 50 km na północny wschód od Damaszku, położony jest w regionie, który słynie z wciąż używanego języka aramejskiego, tego samego, którym posługiwał się Jezus. Klasztor i sanktuarium należą obecnie do katolików obrządku grecko-melchickiego.

 

Według raportów do klasztoru wróciły już siostry zakonne. W grudniu 2013 r. fundamentaliści z Państwa Islamskiego porwali tam 13 zakonnic wraz z 3 współpracownikami. Na szczęście sytuacja skończyła się pomyślnie i wszyscy porwani zostali wypuszczeni na terytorium Libanu, który wraz z Katarem mediował w sprawie uwolnienia zakładników.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

k jar 09:52:56 | 2018-08-21
W Maluli mówi się językiem Chrystusa czyli po aramejsku i po polsku. To prawdziwie polska enklawa w Syrii - w kościele znajdują się dwie ikony z daru Władysława Andersa. Przebywał on w 1943 w klasztorze na rekonwalescencji po przebytej chorobie - gorączce pustynnej. Mnich z klasztoru św. Sergiusza ojciec Grzegorz uratował mu życie, gdyż zatrzymał zapalenie wsierdzia charakterystyczne dla ostatniego stadium tej choroby. Trzeba wspomnieć, że islamiści zniszczyli w kościele św. Sergiusza najstarszy chrześcijański ołtarz z IV wieku. Jest to niewyobrażalna strata dla kultury chrześcijańskiej

Oceń 4 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook