W Chinach zburzono już trzeci kościół katolicki; przeszkadzał planom architektonicznym

(fot. shutterstock.com)

W miejscowości Qianwang w dystrykcie Licheng - jednym z sześciu tworzących Jinan, stolicę prowincji Szantung we wschodnich Chinach - zburzono kościół katolicki.

 

Był on oficjalnie zarejestrowany, a więc nie należał do struktur "podziemnych", nieuznawanych przez władze. Jest to trzecia świątynia, zniszczona w Jinanie w ostatnich tygodniach i - podobnie jak w poprzednich tego rodzaju przypadkach - uzasadniano to tym, że kościoły podobno przeszkadzały planom architektonicznym. Miesiąc temu było to w Lichengu, a 17 lipca w Liangwangu.


Świątynię w Qianwangu zburzono 13 sierpnia. W południe około stu "rozrabiaków" wdarło się nagle do budynku i zaczęło go niszczyć - ołtarz, posągi świętych, ławki i inne znajdujące się w środku przedmioty. Na zamieszczonym w internecie filmie wideo można zobaczyć połamane meble i kawałki ścian, a także odciętą od reszty rzeźby głowę Matki Bożej.

 

Nazajutrz po zdarzeniu około 70 parafian, łącznie z dwoma księżmi i siostrą zakonną, manifestowało przed siedzibą władz miejskich. W strugach ulewnego deszczu rozwinęli transparenty i plakaty z napisami: "Zwróćcie mi mój kościół, zwróćcie mi moje serce!" oraz "Potępiamy zniszczenie i prosimy władze o rozsądne wyjaśnienie".

 

Według miejscowych źródeł, proboszcz zburzonego kościoła ks. Wang Junbao mógł rozmawiać z władzami Lichengu, które obiecały mu, że znajdą miejsce na zbudowanie nowego obiektu, chociaż "zajmie to dużo czasu".

 

Kościół w Qianwangu wzniesiono w 1750 r. W 1958, za rządów Mao Zedonga, budynek przejęło państwo, przeznaczając go na inne cele. W 1987, stosownie do nowego ustawodawstwa chińskiego, przeforsowanego przez Deng Xiaopinga, diecezja Jinan odzyskała obiekt, który na nowo zarejestrowano jako budynek sakralny Kościoła "oficjalnego", wpisując go w nowy urbanistyczny układ tego obszaru, zatwierdzony w 1998 roku.

 

Jednak w 2014 r. rząd lokalny zaplanował zbudowanie właśnie w tym miejscu parku i nowych domów, a aby to osiągnąć, postanowiono zburzyć kościół. Diecezja zgodziła się na to, władze natomiast zobowiązały się znaleźć nowe miejsce na budowę obiektu, ale dotychczas nie wywiązały się z tej obietnicy, a trzy dni temu, bez żadnych uprzedzeń ani wskazania nowego terenu, zburzyły dotychczasowy kościół.

 

Zdaniem miejscowych źródeł, najnowsze wydarzenia są częścią tej samej polityki władz dystryktu Licheng od lat zwodzących diecezję, która w obliczu konieczności opuszczenia świątyni prosi najpierw o wskazanie miejsca na budowę nowej. I niezmiennie słyszą w odpowiedzi: "Wynoście się stąd natychmiast".

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Baruch Marzel 12:15:15 | 2018-08-17
To jest ten efekt Franciszka i to włażenie chińskiemu smokowi do ... odwłoka !? Czy może raczej efekt tej realizacji przez chiny społecznej nauki kościoła o którym tak pięknie gardłował Watykan. Może by się wreszcie tak ktoś tam obudził w tym Watykanie !!!!

Oceń 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook