Ks. Tykfer: ci dziennikarze robią dla Kościoła złą robotę

Przewodnik Katolicki
(fot. youtube / Przewodnik Katolicki)

"To już nie jest zabawne" pisze we wstępniaku do ostatniego numeru "Przewodnika Katolickiego" jego naczelny, ks. Mirosław Tykfer.

 

W ten zdecydowany sposób ks. Tykfer podsumowuje niektóre z komentarzy, które pojawiły się wśród polskich katolików po papieskiej decyzji o zmianie treści paragrafu 2267 Katechizmu Kościoła Katolickiego. Franciszek wyraził w niej jednoznaczny sprzeciw Kościoła wobec kary śmierci, którą uznał za bezwarunkowo niedopuszczalną. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

 

Zmiana dokonana przez Ojca Świętego błyskawicznie spotkała się z reakcją licznych katolickich mediów. O tym, że to "kolejny krok naprzód" pisał dziennik "Avvenire", a hiszpański "El Pais" podkreśla, że Franciszek w ten sposób "zadeklarował zaangażowanie Kościoła w doprowadzenie do jej zniesienia na całym świecie".

 

Kościół odrzuca karę śmierci. To było nieuniknione [KOMENTARZ] >>

 

Sprawę skomentowało też wielu polskich katolików. Większość konserwatywnych dziennikarzy nie pozostawiła na papieżu suchej nitki. "Kolejna fatalna wiadomość słabego pontyfikatu" (Łukasz Warzecha), "W ramach porządku po obecnym zamęcie przyszły papież będzie musiał nadać katolicki sens temu nauczaniu" (Michał Barcikowski), "Papież uruchamia kolejne procesy gnilne" (Tomasz Rowiński) - zbiera "Tygodnik Powszechny". Krzysztof Bosak dodaje, że "na ile znam naukę Kościoła to papież nie może jej zmienić", a Tomasz Terlikowski wytyka, że "trudno uznać przejście od tezy A do nie-A za rozwój doktryny", zaś zmiana jest "z punktu widzenia nienaruszalności doktryny, niebezpieczna".

 

 

"Papież może się mylić" - odpowiada ks. Tykfer w najnowszym "Przewodniku". "Ale czy to znaczy, że można uznać, że w tym, czego nas uczy, po prostu się myli, skoro nie są to wypowiedzi dogmatyczne? Nie, w ten sposób nie można powiedzieć" - dodaje.

 

Kongregacja Nauki Wiary Wyjaśnia przyczyny zmiany nauczania o karze śmierci >>

 

"Proces wykazywania, że papież naprawdę mógł popełnić jakiś poważny błąd, jest bardzo złożony. W kluczowym momencie wymaga on poparcia ze strony większości biskupów całego świata" - wyjaśnia ks. Tykfer, jednocześnie podkreślając, że "przypadku nauczania papieża z Argentyny nic takiego się nie dzieje", a nawet więcej, bo "poza kilkoma hierarchami, którzy Franciszka systematycznie krytykują, biskupi (...) najczęściej są jego serdecznymi zwolennikami".

 

Abp Fisichella: nowe sformułowanie nauki o karze śmierci spojrzeniem w przyszłość >>

 

Krytyka najczęściej wychodzi od dziennikarzy, którzy rzadko mają wykształcenie teologiczne. "Dziwi mnie fakt, że to właśnie dziennikarze prawicowi (...) uzurpują sobie prawo do tak autorytatywnej oceny nauczania Kościoła" - podkreśla Tykfer.

 

"(...) to tylko jeden z wielu przykładów na to, jak bardzo ci dziennikarze robią dla Kościoła złą robotę, a dla jego jedności stają się zwyczajnie niebezpieczni" - podsumowuje naczelny "Przewodnika Katolickiego".

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.17

Liczba głosów:

288

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Mundabor 22:04:57 | 2018-08-13
Raymond Arroyo z EWTN rozmawia m.in. z kanonistą o. Geraldem Murray'em: 

https://www.youtube.com/watch?v=xHhi_05qkVA

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

karmelito 13:32:15 | 2018-08-13
No cóż, gdy pontyfikalne nauczanie przemienia się w propagowanie prawoczłowieczej ideologii, trudno się dziwić,że szybko rodzi się adekwatna reakcja.
Z jednej strony bardzo dobrze, jak długo bowiem można udawać,że wszystko jest cacy, podczas gdy takie nie jest.
Z drugiej strony to smutne, gdy ze Stolicy Piotrowej wybija źródło gorszącego konfliktu.
W jaki sposób naprawić ten stan rzeczy?
Papież Franciszek winien wreszcie wziąźć sobie do serca zasadę,iż nie jest władcą absolutnym zdolnym kreować naukę Kościoła a jedynie pokornym przekazicielem depozytu wiary.
Xięże Tykfer, piłka jest po stronie Franciszka.
Co zaś się tyczy dziennikarzy to są jak widać tacy,którym oddanie Ojcu Świętemu pomyliło się ze ślepą służalczością.

Oceń 33 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

k jar 13:21:13 | 2018-08-13
Nie widzę w czym dziennikarze mianowicie robią złą robotę. Są wątpliwości , więc je artykuują. Należy raczej zachęcać Kongregację Nauki Wiary, aby bardziej czytelnie katolikom wyjaśniła, co się wiąże ze zmianą doktryny w obszarze kary śmierci. Sama mam wątpliwości, czy ten krok był dobrze przemyślany i czy jest właściwy

Oceń 35 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Sofia Kowalik 11:52:03 | 2018-08-13
Po co cytować tych skrajnych dziennikarzy znanych z umiłowania do partii rządzącej? 

Oceń 6 57 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?