Biskupi Meksyku nie chcą powtórzyć błędów z Chile. Opublikowali specjalny dokument

(fot. shutterstock.com)

Meksyk jest kolejnym krajem, w którym episkopat przygotował specjalny "Protokół ochrony nieletnich w przypadku nadużyć ze strony przedstawicieli Kościoła". Jak podkreśla sekretarz meksykańskiego episkopatu, sercem dokumentu jest ochrona dzieci i kultura prewencji.

 

Nadużycia wobec nieletnich są zbrodniami, które ze wszelkich sił muszą być karane zarówno przez prawo cywilne, jak i kanoniczne. Przypomina o tym świeżo opublikowany dokument, który, jak wskazuje bp Alfonso Miranda Guardiola, jest wyrazem zdecydowanego wcielania w życie przez Kościół w Meksyku polityki zero tolerancji wobec nadużyć.

 

Sekretarz meksykańskiego episkopatu wskazuje, że na tej drodze Kościół stawia na transparentność i ochronę nieletnich. - Kultura prewencji musi iść w parze z dobrą selekcją kandydatów do kapłaństwa. Do tych dwóch zasad należy dopisać jeszcze odpowiednio przygotowaną drogę formacji w seminariach, pogłębioną o towarzyszenie duchowe i wsparcie psychologiczne - wskazuje bp Miranda Guardiola.

 

Papież Franciszek napisał list do wiernych w Chile: "Nigdy więcej nadużyć i systemu ukrywania ich">>

 

Przyjęty Protokół jasno precyzuje zasady postępowania w przypadku pojawienia się oskarżenia o nadużycia. Natychmiast rozpoczyna się śledztwo, a o wszystkim informowane są odpowiednie władze cywilne i kościelne. Ma to fundamentalne znaczenie dla natychmiastowego rozpoczęcia procesu, zarówno cywilnego, jak i kanonicznego. - Naszym zamiarem jest nie tylko promowanie polityki tolerancji zero wobec nadużyć, ale także uczynienie wszystkiego co w naszej mocy, by nie powtórzyły się one nigdy więcej w przyszłości - podkreśla sekretarz meksykańskiego episkopatu.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook