Rycerze Kolumba: ikona Maryi będzie pielgrzymowała w intencji prześladowanych chrześcijan

(fot. shutterstock.com)

Ikona Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan będzie pielgrzymowała po świecie w intencji chrześcijan prześladowanych na Bliskim Wschodzie; peregrynacji będzie towarzyszył program modlitewny i charytatywny - powiedział PAP Tomasz Adamski z Rycerzy Kolumba.

 

We wtorek w Baltimore w stanie Maryland w USA rozpoczęły się trzydniowe obrady 136. Najwyższej Konwencji Rycerzy Kolumba. Wzięła w nich udział polska reprezentacja z delegatem stanowym Tomaszem Wawrzkowiczem i kapelanem stanowym Rycerzy Kolumba w Polsce abp. Wacławem Depo.

 

Jak powiedział Adamski, obrady zakończyła msza św. w intencji prześladowanych chrześcijan, po której melchicki arcybiskup Aleppo Jean-Clément Jeanbart poświęcił kilkadziesiąt kopii Ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan. - Ikonę na zamówienie Rycerzy Kolumba wykonał słynny ikonograf Fabrizio Diomedi. Ilość kopii odpowiada ilości stanów, prowincji i krajów, w których działają Rycerze Kolumba na całym świecie. W oparciu o nią Zakon rozpocznie nowy program poświęcony chrześcijanom prześladowanym na Bliskim Wschodzie - ikona będzie peregrynowała we wszystkich tych krajach. Peregrynacji będzie towarzyszył duży program modlitewny połączony z akcjami charytatywnymi - poinformował.

 

Wyjaśnił, że szczegóły programu wciąż są ustalane, jednak Rycerze Kolumba już teraz są zaangażowani w pomoc chrześcijanom prześladowanym za wiarę - organizują dystrybucję paczek żywnościowych, schronienie, zapewniają odzież i finansują funkcjonowanie placówek medycznych w Syrii i Iraku. W zeszłym roku podjęli się odbudowy irakijskiego miasta Karamles na Równinie Niniwy. Miasto - jak zaznaczył - zostało splądrowane i zniszczone przez wojska ISIS, a katolickie świątynie zostały zbezczeszczone.

 

Jak zaznaczył cytowany w komunikacie przesłanym w czwartek PAP Najwyższy Rycerz Carl Anderson, "chrześcijanie na Bliskim Wschodzie są na skraju wyginięcia". - Nie możemy na to pozwolić. Od 2014 roku Rycerze przekazali ponad 20 mln dolarów na pomoc chrześcijanom i wyznawcom innych religii, nad którymi sprawują pieczę. Pieniądze te zapewniły prowiant, schronienie i odzież naszym bliźnim w Iraku i Syrii, którzy stracili wszystko - dodał.

 

Pozdrowienia do Rycerzy przesłał też cytowany w komunikacie abp Bashar Warda z diecezji Erbil w Iraku. - Jest jasne, że bez wsparcia Rycerzy Kolumba chrześcijaństwo w Iraku mogłoby już całkowicie zniknąć - ocenił hierarcha.

 

Jak poinformował Adamski, podczas ostatniego dnia konwencji odbyła się gala, na której Rycerze Kolumba nagrodzili swoje najlepsze programy. - Wyróżniona została polska rada im. Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu. Grupa Rycerzy Kolumba z Radomia zorganizowała dwutygodniowy obóz ewangelizacyjny dla młodzieży z Ukrainy. Młodzież ta została przyjęta do domów radomskich Rycerzy na czas przebywania w Polsce. Według Rycerzy był to najlepszy program dla młodzieży zrealizowany przez Zakon na całym świecie - zaznaczył.

 

Rycerze Kolumba są międzynarodową organizacją katolickich mężczyzn. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą ponad 1,95 mln członków. W Polsce są obecni od ponad 11 lat i liczą ponad 5,5 tys. członków działających w 105 radach na terenie 28 diecezji. Zasadami Rycerzy Kolumba są miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Organizację założył ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. 15 marca 2008 roku Benedykt XVI zatwierdził dekret o heroiczności cnót Sługi Bożego ks. McGivneya.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

bulwaPapieska 14:34:14 | 2018-08-10
ma racje piotrekmyszka04 - to są bożki. cała ta modlitwa przy okazji się nie liczy, bo modlą się do obrazu czy figurki. Boga takie rzeczy nie interesują, On się za to gniewa. skończmy z tym - modlic sie można wszędzie i nie trzeba do tego obrazów. ja się modle w lesie, na bagnach, tam gdzie chodze i Bóg tam jest. czuje też duchy drzew, wody i miłość...

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

piotrekszymek04 11:02:04 | 2018-08-10
Artykuł tem opowiada o tym, że ma byc peregrynowany obraz maryjny. Peregrynacja to uroczyste przenoszenie albo przewożenie w celach kultowych relikwii, obrazów i innych przedmiotów kultu religijnego. Wspomniany jest tu też (i chwalony) twórca obrazu. Bardzo trafnie o twórcach bożków wspomina w Piśmie Świętym Izajasz, ale bardzo ciekawy jest także fragment Apokalipsy Jana mówiący o konieczności noszenia (peregrynacja ???) martwych bożków.

Oceń Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook