Kard. Coccopalmerio o Komunii św. dla małżonków niekatolickich: "uzasadniona konieczność"

(fot.youtube.com)

W wywiadzie dla włoskiej gazety "La Stampa" emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych podkreślił, że nierozdzielanie - zwłaszcza przy Komunii - małżonków różnych wyznań jest "uzasadnioną koniecznością".

 

W ten sposób kard. Coccopalmerio odniósł się do propozycji Konferencji Biskupów Niemieckich, aby w pojedynczych przypadkach i pod określonymi warunkami pozwolić na przystąpienie do katolickiej Komunii ewangelickim współmałżonkom.

 

80-letni włoski purpurat określił taką praktykę jako zgodną z prawem kanonicznym, o ile stosowne przepisy odczytuje się w świetle Vaticanum II (1962-1965). W rozmowie z "La Stampa" kard. Coccopalmerio podkreślił, że w pojęciu katolickim łaska przekazywana jest przez sakramenty, co dotyczy także chrześcijan-niekatolików.

 

Wspólny udział w  Eucharystii

 

Tym samym można więc powiedzieć, że "niekatoliccy chrześcijanie mają prawo do przyjmowania sakramentów". Jednocześnie należy też przeciwdziałać wrażeniu, jakoby nie miało to znaczenia, czy się jest w pełnej wspólnocie z Kościołem katolickim. "Delikatny problem" stanowi właściwe wyważenie zasady przekazywania łaski przez sakramenty oraz zasady jedności Kościoła, tłumaczył kard. Coccopalmerio.

 

Ale w jego odczuciu pary małżeńskie stanowią wyjątek o tyle, że partner stoi wobec alternatywy: pójść do Komunii osobno, albo w ogóle nie pójść. Taki wspólny udział w Eucharystii powinien być co pewien czas dozwolony.

 

Co nas obchodzi Komunia dla protestantów? >>

 

Jedność Kościoła nie została jeszcze osiągnięta

 

"Wyjątkowy charakter" występuje za każdym razem, kiedy oboje małżonkowie wspólnie uczestniczą we Mszy św. Jednak ograniczenie do kilku takich "wyjątków" może być formą zwrócenia uwagi małżeństwom mieszanym, że pełna jedność Kościoła nie została jeszcze osiągnięta. Dla niekatolickiego współmałżonka do przyjęcia Komunii wystarczy warunek, żeby wierzył, "iż chleb i wino w sakramencie Eucharystii są Ciałem i Krwią Chrystusa".

 

Nie jest natomiast "niezbędnym warunkiem" potwierdzanie bardziej szczegółowych nauk teologicznych w tej kwestii, uważa emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady Tekstów Prawnych. Kard. Coccopalmerio kierował pracami Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych od 2007 aż do przejścia na emeryturę w kwietniu br. W tym samym czasie był także członkiem Papieskiej Rady ds. Jedności Chrześcijan.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.12

Liczba głosów:

33

 

 

Komentarze użytkowników (10)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

bulwaPapieska 14:53:42 | 2018-08-10
ta eminencja dobrze prawi, trzeba dawać ludziom jak najwięcej Pana to by zupełnie zmieniło śwait. niech do Komunii przystępuje kto chce i kiedy chce to będziemy mieć dużo więcej miłości. wszelkie ograniczenia w spotkaniu z Bogiem sa wiadomo od kogo. To jakby zabronic lekarstwa, no jak tak można?! Nie można.

Oceń 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

karmelito 16:49:28 | 2018-08-09
A nie lepiej zabrać się za nawrócenie heretyków na wiarę świętą,miast de facto propagować niegodne przyjmowanie komunii świetej?
Czy pseudozadowolenie takich czy innych małżonków ma być ważniejsze od czci oddawanej Chrystusowi Panu? 

Oceń 28 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook