Warszawa: modlitwa międzyreligijna na Cmentarzu Powstańców Warszawy

Warszawa: modlitwa międzyreligijna na Cmentarzu Powstańców Warszawy
(fot. PAP/Leszek Szymański)
KAI / pch

Biskup polowy Józef Guzdek wraz z duchownymi Kościołów chrześcijańskich abp. Jerzym Pańkowskim, ordynariuszem prawosławnego ordynariatu WP i ks. mjr. Tadeuszem Jelinkiem, kapelanem ewangelickiego duszpasterstwa wojskowego, a także Orielem Zaretskym, rabinem gminy wyznaniowej żydowskiej w Warszawie, modlili się na Cmentarzu Powstańców Warszawy w intencji poległych żołnierzy i ofiar cywilnych powstania.

Modlitwa pod pomnikiem jest stałym punktem obchodów rocznicowych w stolicy. Na cmentarzu Powstańców Warszawy znajduje się niewiele pojedynczych grobów. Ludzkie szczątki pogrzebano w 177 zbiorowych mogiłach oraz w kurhanie, nad którym wzniesiony został pomnik "Polegli Niepokonani" autorstwa Gustawa Zemły. Oblicza się, że na cmentarzu zgromadzonych jest ok. 12 ton prochów i na tej podstawie szacuje się, że spoczywa tu nawet 100 tys. osób.

"Wiele emocji, wymownych znaków, kwiaty, znicze, wieńce. Wiele poruszających świadectw, przerażających liczb. I ten apel, który tu wybrzmiał. Wołanie o krzyż. Bo tylko w Krzyżu i Zmartwychwstaniu Chrystusa jest nadzieja dla tych, którzy oddali życie. Nie trzeba już nic dodać. Potrzeba modlitwy" - mówił biskup polowy Józef Guzdek, rozpoczynając modlitwę w intencji poległych w Warszawie podczas walk powstańczych oraz tych, którzy spoczywają w kurhanie pod pomnikiem Polegli Niepokonani.

Modlitwę poprzedziło odczytanie przez zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta Pawła Muchę listu od prezydenta RP Andrzeja Dudy. Następnie głos zabrała Wanda Traczyk-Stawska, przewodnicząca Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy. Jak co roku zaapelowała o pamięć o spoczywających na Cmentarzu Powstańców Warszawy. "Chcę, żeby media pamiętały, żeby wszyscy pamiętali". Pod pomnikiem odczytany został apel pamięci i złożone zostały kwiaty.

DEON.PL POLECA

W uroczystościach uczestniczyli Powstańcy Warszawscy, przedstawiciele organizacji kombatanckich, m.in. Związku Powstańców Warszawskich i Światowego Związku Żołnierzy AK, generałowie WP, reprezentanci urzędów i instytucji centralnych, władz samorządowych miasta i dzielnicy. Pod pomnik przybyli także mieszkańcy stolicy.

Po zakończeniu uroczystości kard. Kazimierz Nycz, arcybiskup metropolita warszawski przewodniczył Mszy św. na ołtarzu polowym w Cmentarzu Powstańców Warszawy.

"Gromadzimy się przy ołtarzu Eucharystii, aby zakończyć - tak jak co roku - obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Dla nas, ludzi wierzących, jest to moment kluczowy. Bo najważniejsza w tym dniu jest pamięć i modlitwa. A szczytem tej modlitwy jest Eucharystia" - powiedział arcybiskup warszawski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Warszawa: modlitwa międzyreligijna na Cmentarzu Powstańców Warszawy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.