Hiszpania: większość pątników idzie do Santiago z pobudek religijnych

(fot. Max Maximov MM / shutterstock.com)

Sześciu na dziesięciu pielgrzymów udających się francuskim szlakiem do katedry w Santiago de Compostela, w północno-zachodniej Hiszpanii, wyrusza tam kierując się pobudkami religijnymi, wynika z sondażu przeprowadzonego przez władze wspólnoty autonomicznej Kastylii i Leonu. Taka sama proporcja dotyczy sposobu pielgrzymowania.

 

Sondaż dowodzi, że sześciu na dziesięciu pątników udaje się tam samotnie. Z badania wynika też, iż 75 proc. pielgrzymów to obcokrajowcy, wśród których dominują Niemcy, Francuzi i Amerykanie. Spośród obywateli Hiszpanii pielgrzymujących do Santiago de Compostela najwięcej jest mieszkańców Katalonii, Kraju Basków oraz wspólnoty autonomicznej Madrytu.

 

- 75 proc. pielgrzymów deklaruje, że chciałoby powrócić na szlak pątniczy do Santiago de Compostela, zaś 96 proc. chce zarekomendować innym to doświadczenie - wynika z badania.

 

Pierwsza połowa 2018 r. była rekordowa pod względem liczby pielgrzymów, którzy dotarli do katedry w Santiago de Compostela. Od stycznia do czerwca br. do tego miejsca kultu dotarło 123 tys. pątników, czyli o 10 proc. pątników więcej niż w takim samym okresie 2017 r., uznawanym dotychczas za rekordowy.

 

Zarówno władze kościelne, jak i przedstawiciele departamentu turystyki wspólnoty autonomicznej Galicji zgodnie twierdzą, że spodziewają się rekordowej liczby pielgrzymów także w ujęciu rocznym. Szacują, że do końca grudnia br. powinno ich tam dotrzeć co najmniej 302 tys. Dla porównania, w 1987 r. do Santiago de Compostela dotarło tylko 3000 pątników.

 

W tym roku najwięcej pielgrzymów dotarło do Santiago de Compostela tzw. szlakiem francuskim - blisko 72 tys. osób. Z kolei trasą z Portugalii przybyło do hiszpańskiego miejsca kultu prawie 27 tys. pątników.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook