Płomienne mowy polityczne zbyt blisko ołtarza. Ile mamy Kościołów w Kościele?

Przewodnik Katolicki
(fot. shutterstock.com)

"Pytam pod wpływem kolejnych uroczystości religijnych, podczas których czołowi polscy luminarze ubogacali liturgie płomiennymi mowami politycznymi, głoszonymi od ołtarza" - pisze Tomasz Królak.

 

Ile jest Kościołów w Kościole? - takie pytanie stawia publicysta Przewodnika Katolickiego, Tomasz Królak i szybko dodaje, że nie ma na myśli ekumenizmu. Chodzi mu o kościół katolicki.  

 

Niebezpieczeństwo wiązania się księży z partiami politycznymi 

 

"Chciałbym zdecydowanie zwrócić uwagę na niebezpieczeństwo publicznego wiązania się niektórych księży z określonymi partiami politycznymi, a w związku z tym z utratą zaufania do Kościoła członków innych partii" - tak pisał abp Stanisław Gądecki w liście do kapłanów archidiecezji poznańskiej na zakończenie jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski. 

 

Abp Gądecki w podobnym tonie wypowiadał się wielokrotnie. Podkreślał też, że Kościoł nie wiąże swojej misji z żadną partią polityczną, dlatego że jego misja jest apolityczna i nie może dzielić, powinien łączyć. Jak zauważa publicysta Przewodnika Katolickiego, słowa arycybiskupa nie są słuchane przez wszystkich członków Kościoła w Polsce. 

 

I nie chodzi tylko o to, co dzieje się w czasie niektórych uroczystości kościelnych, ale również o "publicystykę polityczną", jaką na codzień zajmują się niektórzy księża. Dlatego Tomasz Królak ma wątpliwość: czy mamy w Polsce jeden Kościół czy jednak więcej? Jeśli jeden, to ten Kościół powinien słuchać przewodniczącego Episkopatu.

 

"Szkoda, że premier nie przeczytał dokumentu Episkopatu. Pozostał pielgrzymem PiS" >>

 

"Wydaje mi się, że taka refleksja jest potrzebna Kościołowi w Polsce zawsze, ale teraz w perspektywie obchodów 100. rocznicy niepodległości i szeregu związanych z nią wydarzeń religijno-patriotycznych potrzebujemy jej jak tlenu" - puentuje swój felieton Królak. 

 

TUTAJ >> przeczytacie całość felietonu

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.5

Liczba głosów:

32

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Tadeusz_25 00:31:58 | 2018-08-07
Za PO nic mu nie przeszkadzało...

Oceń 2 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

piotrekszymek04 08:19:48 | 2018-08-01
Od kiedy w IV wieku część chrześcijańskich biskupów zdradziła nauki Chrystusa i poszła za władzą, bogactwem, tytułami, nobilitacją itp. grzechami, od wtedy właśnie mamy politykę w kościele. Od VII/VIII wieku grzech ten jest już powszechny i trwa do dzisiaj.

Oceń 9 51 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook