Abp Grzegorz Ryś: to jest metoda działania Królestwa Bożego

(fot. youtube.com)

Macie prawo zadać Bogu pytanie pełne zdumienia, tak jak św. Faustyna: Jezu, Ty podobno z taką nędzą nie obcujesz? Ale jak Mu zadacie to pytanie - to usłyszycie coś absolutnie innego! - zaznaczył abp Ryś.

 

- Dlaczego Bóg wybiera was do ewangelizacji? Bo jesteście najmniejsi! A jak nie jesteście najmniejsi, to nigdzie nie idźcie! - mówił do młodych abp Grzegorz Ryś.

 

Jaki jest Bóg?

 

W drugim dniu Przystanku Jezus - rekolekcji przygotowujących do ewangelizacji w Kostrzynie nad Odrą - podczas Mszy świętej sprawowanej pod przewodnictwem abp. Rysia rozważano fragment ewangelii zawierający przypowieści o ziarnku gorczycy i zakwasie.
W dzisiejszym fragmencie mowa jest o kimś, kto przyjął ziarnko gorczycy - najmniejsze ze wszystkich i posiał je tak, że stało się ono ogromnym drzewem.

 

O kim Jezus mówi? Kto przyjmuje to, co jest najmniejsze, aby zasiać z taką nadzieją, że wyrośnie wielkie drzewo? Kto to jest? - pytał metropolita łódzki. - Odpowiedź jest jedna. On taki jest. Bóg w Jezusie taki jest, że przyjmuje ziarno, żeby posiać i zobaczyć wzrost wielkiego drzewa - tłumaczył arcybiskup.

 

Niezasłużona miłość

 

Przywołując postać Szawła z Tarsu, abp Ryś wskazał na niego jako na tego, który sam o sobie mówi - Jestem najmniejszy z grona apostołów i niegodny nazywać się apostołem, bo prześladowałem Kościół Boga. Bóg przyjmuje to, co małe i wtedy pokazuje o co idzie w królestwie Boga. Bo królestwo Boga jest rzeczywistością miłosierdzia, jest rzeczywistością miłości bezinteresownej, miłości niezasłużonej. Ta nasza nędza otwiera nas na wielkość Boga! - podkreślił kaznodzieja.

 

- Nie bójcie się kiedy się widzicie w całej swej małości. Owszem, macie prawo zadać Bogu pytanie pełne zdumienia, tak jak św. Faustyna: Jezu, Ty podobno z taką nędzą nie obcujesz? Ale jak Mu zadacie to pytanie - to usłyszycie coś absolutnie innego! - zaznaczył abp Ryś. W swojej homilii odwołując się do przypowieści o zakwasie zwrócił uwagę, że Jezus wybiera właśnie takie, a nie inne narzędzia.

 

Zamiast relacji z Jezusem, wybieracie szereg pobożnych praktyk religijnych >>

 

Otwórzcie ludzi na rzeczywistość serca

 

- One mogą być bardzo małe, ale jeśli działają od wewnątrz, to dokonują wielkich przemian. Zakwasza się całe ciasto! - zauważył abp Ryś. - Nam się wydaje, że powinniśmy działać od zewnątrz i szukać niewiadomo jakich środków - prawo, struktury, władza, pieniądze.

 

Ale zamiast tych wszystkich rzeczy, które chcielibyście nakładać na ludzi, otwórzcie ich na taką rzeczywistość, którą przyjmą do serca. Może to być jedno słowo, ale jeśli zostanie złożone w sercu, to zakwasi całego człowieka. To jest metoda działania Królestwa Bożego - dodał.

 

Przystanek Jezus powstał w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej w 1999 r. Jest to odpowiedź na potrzebę duszpasterskiej opieki nad młodzieżą zgromadzoną na Pol’and’Rock Festival (dawniej Przystanku Woodstock), który jest jednym z największych koncertów muzyki rockowej w Europie i gromadzi kilkaset tysięcy młodych. Co roku w Przystanku Jezus bierze udział kilkuset ewangelizatorów z Polski i z zagranicy.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.92

Liczba głosów:

13

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook