Bp Guzdek: w hierarchii wartości wolność obok prawdy jest wartością najcenniejszą

(fot. youtube / ordynariat polowy)

Ordynariusz polowy sprawował Mszę w intencji bohaterów Powstania Warszawskiego, mieszkańców stolicy oraz harcerzy, którzy będą uczestniczyć w obchodach 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

 

Wokół ołtarza w Parku Wolności licznie zgromadzili się harcerze i skauci, przebywający w Warszawie na II Zlocie Harcerskim z okazji rocznicy powstania.

Bp Józef Guzdek przypomniał w homilii, że "apogeum zmagań o poszanowanie godności polskiego narodu i walki o prawo do wolności przypadło na czas Powstania Warszawskiego". - Dziś z okazji zbliżającej się 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego modlimy się za poległych i zmarłych uczestników narodowego zrywu - powiedział.

 

Polecamy książkę Wydawnictwa WAM o kapelanach Powstania Warszawskiego >>

Ordynariusz wojskowy zwrócił się też do Powstańców. - Podziwiamy wasze męstwo i odwagę. Jesteśmy pełni uznania dla żołnierzy, ludności cywilnej i duchowieństwa, dorosłych i młodzieży okupowanej stolicy za cud zjednoczenia i zaangażowanie wokół najważniejszej sprawy. Ale nade wszystko dziękujemy za niezwykle cenne przesłanie, że w hierarchii wartości, wolność obok prawdy, jest wartością najcenniejszą - wskazywał.

Zdaniem bp. Guzdka dzisiejsze spotkanie harcerzy oraz mieszkańców stolicy z uczestnikami Powstania Warszawskiego "jest lekcją wolności i godności". - Nie ma i nie będzie wolnej Polski bez wolnych Polaków. Nasza Ojczyzna będzie miała nadzieję na przyszłość jeśli nie zabraknie w niej ludzi wolnych, o prawych sumieniach, zatroskanych o życie godne - powiedział. 

Mszę koncelebrowali kapelani harcerstwa, ordynariatu polowego oraz duszpasterze z parafii pod wezwaniem Wszystkich Świętych, na którego terenie znajduje się muzeum. Uczestniczyli w niej powstańcy, harcerze i skauci, mieszkańcy stolicy. Obecny był Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, pracownicy placówki, wolontariusze obchodów powstania oraz goście zwiedzający muzeum.

Mszę św. zakończyło odśpiewanie "Modlitwy harcerskiej".

Msza rozpoczęła II Zlot Harcerski z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego, który w tym roku odbywa się pod hasłem "Dziś jest Pojutrze" i potrwa do 2 sierpnia. Jak podkreślają organizatorzy, a są nimi największe organizacje harcerskie ZHP, ZHR oraz Skauci Europy, udział w zlocie będzie okazją do spotkania harcerzy z uczestnikami Powstania Warszawskiego oraz służby harcerskiej w czasie oficjalnych uroczystości rocznicowych. Harcerze i skauci odwiedzą też warszawskie muzea, uczestniczyć będą w warsztatach i historycznej grze miejskiej.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?