Hipisi, z błogosławieństwem Franciszka, ruszyli w pielgrzymce na Jasną Górę

ks. Andrzej Szpak (fot. Gabriela Mruszczak / youtube.com

Około 150 osób Mszą w kościele sióstr wizytek na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie rozpoczęło Pielgrzymkę Młodzieży i Rodzin Różnych Dróg, zwaną pielgrzymką hipisów.

 
Tegoroczne hasło brzmi "W stronę Ojca". Słowa pozdrowienia i błogosławieństwo dla uczestników przesłał papież Franciszek, który w swoim liście wspomniał charyzmatycznego duszpasterza hipisów, ks. Andrzeja Szpaka SDB.
 

Wielkim entuzjazmem i owacjami uczestnicy przyjęli słowa pozdrowienia od papieża Franciszka, przekazane przez kard. Konrada Krajewskiego: "Ojciec Święty Franciszek całym sercem błogosławi uczestnikom 40 Pielgrzymki Młodzieży Różnych Dróg i Kultur. W szczególny sposób obejmuję modlitwą ks. Andrzeja Szpaka, który umarł, to znaczy żyje, i jest obecny w swoim dziele. Wyruszajcie śmiało jego drogą, bo to dobry kierunek wprost do Boga".

 

 

Do uczestników napisał również kard. Kazimierz Nycz: "Z wielką radością przyjąłem wiadomość o rozpoczynającej się 29 lipca 2018 r. jubileuszowej 40 Pielgrzymce Młodzieży i Rodzin Różnych Dróg, zainspirowanej i przez wiele lat prowadzonej przez ś.p. ks. Andrzeja Szpaka. Pielgrzymowanie jest szczególnym czasem łaski oraz czytelnym świadectwem wiary i miłości do Boga i Kościoła. Ta ufna modlitwa, określana często modlitwą w drodze, czy wręcz rekolekcjami w drodze, jest dla uczestników wyjątkowym doświadczeniem Bożego działania, jak również przejawem ludzkiej dobroci, solidarności i życzliwości. Życzę wszystkim pielgrzymom mocy Ducha Świętego, zasłuchania w Boże słowo i wzajemnej wrażliwości w drodze w stronę Ojca. Całym sercem udzielam pasterskiego błogosławieństwa".

 

Owce bez pasterza. Wojciech Żmudziński SJ o Pielgrzymce Młodzieży i Rodzin Różnych Dróg >>

 

Pielgrzymi spotkali się przed kolegiatą św. Anny, skąd ruszyli do kościoła sióstr Wizytek. Obraz Jezusa Miłosiernego nieśli ojcowie, trzymając na ramionach swoje dzieci. Wśród pątników byli uczestnicy pierwszych pielgrzymek, rodziny z dziećmi, niektórzy uczestniczyć w tej pielgrzymce będą pierwszy raz. Wiele osób dołączać będzie podczas trasy. Mszy przewodniczył o. Kordian Szwarc OFM, koncelebrowało kilku księży.

 

Z Pensylwanii w USA przyjechał pan Ryszard, który był na pierwszych trzech pielgrzymkach organizowanych od 1979 r. "Można tu czuć miłość, a miłość to Jezus, który zawsze był tu obecny w tej miłości między ludźmi, w przyrodzie, we wszystkim. Czuło się to. Skoro jest miłość, jest Jezus" - powiedział KAI gość z USA. "Dla mnie pielgrzymka była zawsze rodzajem drogowskazu, mogłem tu naładować duchowe akumulatory. Przez lata mi tego brakowało, wreszcie udało mi się przyjechać" - dodał p. Ryszard.

 

Zmarł ks. Andrzej Szpak, legendarny duszpasterz hipisów >>

 

Na pielgrzymkę nie trzeba się zapisywać, można dołączyć na każdym jej etapie. Na Jasną Górę pątnicy dojdą 12 sierpnia.

 

Tegoroczna pielgrzymka jest wyjątkowa. Jubileuszowa, 40. Pielgrzymka Rodzin i Młodzieży Różnych Dróg, pierwszy raz wyruszy bez zmarłego w listopadzie ubiegłego roku charyzmatycznego duszpasterza hipisów, ks. Andrzeja Szpaka SDB. Kapłan pierwszą taką pielgrzymkę zorganizował w 1979 r.

 

 

Na początku uczestniczyli w nich hipisi, z czasem również przedstawiciele innych grup subkulturowych, ludzie połamani życiowo, uzależnieni, wyznający inną wiarę (np. krysznaici), niewierzący. Pierwsze trzy pielgrzymki wyruszyły z Warszawy jako część pielgrzymki młodzieży akademickiej. Od 1982 r. pielgrzymka jest samodzielna, co roku wychodząca z innej miejscowości.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

7

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook