Jedne z ostatnich słów ks. Hamela przed śmiercią były egzorcyzmem

(fot. rouen.catholique.fr)

Dwa lata po męczeństwie francuskiego kapłana, nowe badania rzucają wiele światła na wydarzenia we Francji. Pisze o nich Lorenzo Prezzi dla Settimana News. 

 

26 lipca mija druga rocznica śmierci ks. Jacquesa Hamela, brutalnie zamordowanego przez dwóch młodych dżihadystów w czasie, gdy odprawiał Mszę w kościele św. Szczepana w Saint-Etienne-du-Rouvray na przedmieściach Rouen.

 

13 kwietnia 2017 roku został otwarty proces beatyfikacyjny ks. Jacquesa Hamela, który poniósł śmierć w wieku 86 lat. Mógł się on rozpocząć dzięki udzielonej przez Papieża Franciszka dyspensie od pięcioletniego okresu oczekiwania, wymaganego w prawie kanonicznym do rozpoczęcia starań o wyniesienie kandydata do chwały ołtarzy.

 

Roselyne Hamel: Mój brat, ks. Jacques Hamel, stał się "bratem dla wszystkich"

 

Postać ks. Hamela przyciąga zainteresowanie wielu badaczy. Ostatnio wiele mówi się o egzorcyzmie, który miał wypowiedzieć kapłan. Jak pisze Prezzi: "na słowa swoich zabójców ("chrześcijanie są wrogami muzułmanów, przeszkodą dla islamizacji świata") ks. Hamel odpowiedział, rozpoznając prawdziwego autora zbrodni: - Wynoś się szatanie! Szatanie, wynoś się!"

 

Niedawne badania historyka francuskiego G. Cucheta (pt. Reflexions sur les Dernières Paroles du Père Jacques Hamel), rozwijają sens tych słów męczennika.


"Jest to w istocie krótki egzorcyzm skierowany do kogoś, kto jest zniewolony przez zło. Wrażliwość kościelna, która wynikała z formacji ks. Hamela oraz codziennego odmawiania modlitwy za wstawiennictwem św. Michała - obowiązkowej do odmówienia pod koniec "niskiej" Mszy (odprawianej w tygodniu)" - pisze Prezzi - "Ta modlitwa była długo recytowana w Kościele. Została wprowadzona do rzymskiego rytuału przez Leona XIII jako anty-masońska, a później antykomunistyczna. Była też wprowadzeniem do egzorcyzmów, aż do nadejścia soborowej reformy liturgicznej".

 

Prezzi porównuje wykorzystanie egzorcyzmu skierowanego do dżihadystów z postawą siedmiu trapistów zamordowanych w Tibhirine. 

 

"Zakonnica, będąca naocznym świadkiem wydarzeń w Saint-Etienne (diecezja Rouen) wspomina, jak jeden z napastników w pewnym momencie zaczął śpiewać: - zauważyłam, że w śpiewie wyrażał pragnienie raju" - pisze Prezzi - "W przypadku księdza Hamela, jego zabójcy mówią tym samym językiem - językiem ludzi wiary i, w pewnym sensie, rozpoznają się nawzajem".

 

Jak w świetle egzorcyzmu zrozumieć dżihadystów oraz islam? Prezzi pisze o tym, że zarówno sam ks. Hamel, jak i trapiści z Tibhirine postrzegali swoje zadanie również jako "obronę duchowego serca islamu" przed rozmaitymi manipulacjami.

 

Jak pisze Prezzi: "W swoim duchowym testamencie ojciec Christian de Chergé, jeden z siedmiu zabitych trapistów, przewiduje obronę duchowego serca islamu wobec możliwych manipulacji przez media i politykę". Autor dodaje, że w przypadku ks. Jacques Hamela (który sam nie miał czasu, by to robić) to sam Kościół diecezjalny i narodowy powstrzymywał antyislamskie interpretacje sensu tego wydarzenia, pomimo trudności w oddzielaniu wymiaru religijnego od politycznego zamordowania kapłana.

 

"Islam przynosi pokój, nie przemoc" [WYWIAD]

 

Prezzi zauważył również, że egzorcyzm ks. Hamela wyraża skargę wobec morderców, że ich "wiara choruje" i jest "w mocy złego". To wydarzenie, jak pisze komentator Settimana News, zaowocowało również nieoczekiwanie masową odpowiedzią muzułmanów w Europie, którzy modlili się razem z chrześcijanami w Kościołach.

 

Opublikowano również szereg tekstów, w tym "Listy muzułmanina do chrześcijańskiego męczennika" (oryg. Requiem pour le pére Jacques Hamel. Lettres d’un musulman). "Zaskakującym odkryciem było również dla katolików, którzy zapomnieli o swojej wierze, co oznacza egzorcyzm i jaka jest rola złego w kontekście wiary".

 

Prezzi pisze również o tym, że mimo że w Kościele coraz częściej spotykamy się z tematem zła i egzorcyzmów, to należy sprzeciwiać się "niezdrowej fascynacji okultyzmem", samozwańczym egzorcystom oraz być świadomym dokonań medycyny i psychologii.

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.25

Liczba głosów:

36

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook