Turcja: pastor oskarżony o terroryzm skazany na areszt domowy

(fot. Ververidis Vasilis / Shutterstock.com)

Sąd w Turcji zdecydował w środę o umieszczeniu w areszcie domowym oskarżonego o terroryzm amerykańskiego pastora Andrew Brunsona. Wcześniej zadecydowano, że na czas procesu ma on pozostać w areszcie; o jego uwolnienie apelował prezydent USA Donald Trump.

 

W ubiegłym tygodniu turecki sąd zdecydował, że amerykański duchowny - którego sprawa wywołała napięcie na linii Ankara-Waszyngton - ma pozostać w areszcie.

 

W reakcji Trump wezwał prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana do uwolnienia Brunsona. "On nie zrobił nic złego" - argumentował amerykański przywódca na Twitterze.

 

Według agencji Anatolia w środę sąd zamienił zastosowane wobec Brunsona tymczasowe aresztowanie na areszt domowy. Nie poinformowano jednak, czy decyzja została już wykonana.

Na razie nie udało się uzyskać potwierdzenia od adwokata duchownego.

 

Pochodzącego z Karoliny Północnej i żyjącego w Turcji od ponad 20 lat duchownego aresztowano w październiku 2016 roku, a jego proces rozpoczął się w kwietniu br. Brunson został oskarżony o szpiegostwo oraz powiązania z Fethullahem Gulenem, obwinianym przez Ankarę o próbę zorganizowania zamachu stanu w Turcji w lipcu 2016 r.

 

Pastor, który założył w Izmirze protestancki Kościół Zmartwychwstania, stanowczo zaprzecza jakiemukolwiek działaniu na szkodę państwa tureckiego. Grozi mu 35 lat pozbawienia wolności.

 

W ubiegłym roku Erdogan zaproponował USA wymianę Brunsona na Gulena, który od 1999 roku przebywa na dobrowolnym uchodźstwie w USA; Waszyngton jednak odrzucił tę propozycję. Po ujawnieniu w Turcji wielkiego skandalu korupcyjnego w 2013 roku Gulen jest oskarżany o próby zdalnego zorganizowania tzw. struktur równoległych, nazywanych przez władze organizacją terrorystyczną Fethullaha (FETO).

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?