Litwa: zakończyła się 28. pielgrzymka Suwałki-Wilno. "Była trudna z powodu częstych ulewnych deszczy"

(fot. krivinis / shutterstock)

Msza święta w Wilnie przed obrazem Matki Bożej w Ostrej Bramie zakończyła we wtorek 28. Międzynarodową Pieszą Pielgrzymkę Suwałki-Wilno. Ponad 800 osób przeszło ok. 260 km.

 

Pielgrzymka przebiegała pod hasłem "Razem z Maryją Oblubienicą Ducha Świętego". Najstarszym pielgrzymem była 83-letnia pani Wanda, najmłodszym - Helenka, która ma niespełna dwa lata. Pani Krystyna z Siedlec trasę z Suwałk do Ostrej Bramy przeszła po raz 28. Wśród pątników byli mieszkańcy Polski, Litwy, Ukrainy, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Austrii.

 

"Tegoroczna pielgrzymka była wyjątkowa, ale też trudna z powodu częstych ulewnych deszczy" - powiedział PAP ksiądz Tomasz Pełszyk, salezjanin, podsumowując pielgrzymkę. Zaznaczył, że "wyjątkowość pielgrzymki polegała m.in. na tym, że udało nam się po raz kolejny pokonać tę trasę i spotkać tych ludzi, z którymi spotykamy się od lat".

 

"Poprzez nasze rozważania chcieliśmy jeszcze raz przypomnieć i uświadomić działania Ducha Świętego w życiu każdego chrześcijanina; chcieliśmy połączyć dary, które Duch Święty nam daje z obecnością Matki Bożej, bo do niej kroczymy" - powiedział ks. Tomasz Pełszyk. Wskazał, że "darem pielgrzymki jest też doświadczanie wspólnoty".

 

"Tu poznajemy się nawzajem, ale też poznajemy niezwykle gościnnych Polaków na Wileńszczyźnie. W ciągu tych lat zawiązały się prawdziwe przyjaźnie" - podkreślił kierownik pielgrzymki.

 

Podczas tegorocznej pielgrzymki w kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie, poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi. Jest to pierwsze zagraniczne upamiętnienie bohaterskiej sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady AK zamordowanej w roku 1946 przez komunistyczne władze Polski.

 

W rozmowie z PAP ks. Jarosław Wąsowicz, inicjator akcji "Serce dla Inki" i współorganizator pielgrzymki Suwałki-Wilno, powiedział, że Butrymańce dla umieszczenia pamiątkowej tablicy wybrano nieprzypadkowo, gdyż zajmują one "ważne miejsce na mapie wileńskiego patriotyzmu". "Na terenie tej parafii jest wiele grobów żołnierzy AK, wiele miejsc walk AK-owców - wskazał ks. Jarosław Wąsowicz.

 

Po zakończeniu pielgrzymki chętni w ciągu najbliższych dni będą w grupach zorganizowanych i indywidualnie zwiedzali Wilno, jego kościoły, miejsca związane z marszałkiem Józefem Piłsudskim.

 

Suwalska pielgrzymka po raz pierwszy wyruszyła do Ostrej Bramy w 1991 roku po odzyskaniu przez Litwę niepodległości. Była dziękczynieniem za wolność narodów Europy Środkowo-Wschodniej i za upadek reżimów komunistycznych w tej części świata.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook