Noce Świętych zamiast nocy duchów

Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko będzie głównym „bohaterem” Nocy Świętych, która już po raz szósty odbędzie się w Gnieźnie w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych. Podobne spotkania zorganizowane zostaną także w kilku innych parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej.

 

Podobnie jak w roku ubiegłym gnieźnieńska Noc Świętych odbędzie się 31 października wieczorem w kościele garnizonowym. Czuwanie rozpocznie się tradycyjnie procesją z relikwiami świętych i błogosławionych, w której podążać będą także „żywe” ikony wyniesionych na ołtarze, czyli młodzi ludzie ubrani w stroje z epoki i z atrybutami poszczególnych świętych. Zaplanowano także prezentację multimedialną o bł. ks. Jerzym Popiełuszce oraz homilię, którą wygłosi ks. kan. Zenon Rubach, który miał okazję poznać kapelana „Solidarności”.

 

W dalszej części spotkania młodzież będzie uczestniczyć w adoracji Najświętszego Sakramentu, a po odśpiewaniu Koronki do Miłosierdzia Bożego wyruszy w procesji na gnieźnieński Rynek, gdzie wspólnie z franciszkanami będzie się modlić w intencji miasta. Spotkanie zakończy się w katedrze gnieźnieńskiej, gdzie z uczestnikami Nocy Świętych spotka się abp Józef Kowalczyk i gdzie zaplanowano koncert ewangelizacyjny. Udział w spotkaniu zapowiedział także bp Wojciech Polak.

 

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko będzie również patronem Nocy Świętych w Wągrowcu. Czuwanie rozpocznie się procesją z relikwiami świętych, które przywiezione zostaną z okolicznych parafii. Zaplanowano także I Nieszpory ku czci Wszystkich Świętych, po których młodzież przejdzie na cmentarz starofarny, gdzie odczytany zostanie fragment Ewangelii o Zmartwychwstaniu. Całość zakończymy odśpiewanie hymnu Te Deum.

 

Noc Świętych odbędzie się także w kościele św. Wawrzyńca w Słupcy. Czuwaniu patronować będzie św. Wincenty a’Paulo, który – jak mówią organizatorzy – jako pierwszy w Europie uczył rozumnej charytatywności. Podobnie jak w Gnieźnie, w spotkaniu wezmą udział przybyłe z całej okolicy „żywe” ikony świętych patronów oraz ich relikwie. W pierwszej części spotkania zaplanowano Apel Maryjny oraz etiudę teatralną o św. Wincentym a’Paulo przygotowaną przez siostry szarytki.

 

W drugiej części będzie miało miejsce wystawienie Najświętszego Sakramentu, po którym obecni odśpiewają Nieszpory i przy wtórze Litanii do Wszystkich Świętych wyruszą na plac Wolności, gdzie wysłuchają m.in. fragmentu Apokalipsy, „Alleluja” Handela oraz orędzia Burmistrza Słupcy.

 

Po raz drugi Noc Świętych zorganizowana zostanie również w Pobiedziskach. W ubiegłym roku młodzież poznawała bliżej tzw. „Poznańską piątkę”, czyli pięciu młodych wychowanków Salezjańskiego Oratorium świętego Jana Bosko w Poznaniu. W tym roku bohaterką spotkania będzie kobieta – błogosławiona Chiara „Luce” Badano. Jej beatyfikacja odbyła się 25 września w Rzymie w obecności 25 tysięcy osób z 57 krajów świata. Jest ona pierwszą błogosławioną wywodzącą się z Ruchu Focolari. „Luce” umarła w 1990 r. na raka kości. Miała zaledwie 19 lat.

 

Noc Świętych od trzech lat organizowana jest także w Inowrocławiu. W tym roku spotkaniu przyświecać będzie hasło „Ze świętymi do Jezusa”. Czuwanie rozpocznie się w kościele św. Mikołaja, a jego „gościem specjalnym” będzie św. Franciszek z Asyżu, którego postać i życie przybliży zaproszony na spotkanie franciszkanin z Pakości. Następnie młodzież ze śpiewem Litanii do Wszystkich Świętych przejdzie na Plac Klasztorny należący niegdyś do dawnego klasztoru i kościoła oo. Franciszkanów. W procesji niesione będą relikwie świętych i błogosławionych z inowrocławskich kościołów. Noc Świętych zakończy Eucharystia w kościele Świętego Krzyża.

 

Pierwsza Noc Świętych odbyła się w Gnieźnie w 2005 r. z inicjatywy ks. Jana Kwiatkowskiego – ówczesnego wikariusza gnieźnieńskiej parafii farnej, dziś posługującego w parafii św. Wawrzyńca w Słupcy. Spotkanie miało zwrócić uwagę na właściwy sens uroczystości Wszystkich Świętych i jednocześnie stanowić alternatywę dla coraz powszechniejszego i obcego naszej kulturze Halloween.

 

Na pierwsze spotkanie do gnieźnieńskiego kościoła Świętej Trójcy przyjechali młodzi ludzie z całej archidiecezji gnieźnieńskiej, którzy przywieźli z sobą relikwie świętych przechowywane w ich kościołach parafialnych. Rok później formułę rozbudowano i do wieczornego czuwania dołączyła procesja z relikwiami świętych, która podążając do katedry zatrzymała się na gnieźnieńskim Rynku. Z czasem Noc Świętych zaczęto organizować w innych miastach archidiecezji gnieźnieńskiej. Pomysł przyjął się także w innych polskich diecezjach.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~o. Remigiusz OFM 15:59:16 | 2010-10-28
Tyska Noc Świętych:
 - http://tychyofm.pl/wtymmiesiacu.php?&id=71
- http://tychy.naszemiasto.pl/artykul/629098,noc-swietych-czyli-halloween-u-tyskich-franciszkanow,id,t.html

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~struś 17:52:51 | 2010-10-26
Czy w waszych świątyniach jest ogrzewanie? U nas bardzo zimno, nie da się wysiedzieć nocy.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

BS_LEx 17:31:18 | 2010-10-26
Może znów cmentarze będą miejscem zadumy a nie "wyścigu budowniczych nagrobków"?
Sprawy ponadczasowe przeciw komercjalizacji.
Pozostaje życzyć powodzenia lub lepiej Błogosławieństwa Bożego!

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Sławek Cedro 13:48:27 | 2010-10-26
Zapraszamy na Noc Świętych do Kaplicy Akademickiej 31.10.2010 na godz. 20.00 do Kielc

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?