Gruzja: Trybunał Konstytucyjny znosi ustawy przyjazne Kościołowi

(fot. shutterstock.com/Tiplyashina Evgeniya)

Trybunał Konstytucyjny Gruzji unieważnił szereg ustaw korzystnych dla Kościoła prawosławnego.

 
Zostały one ogłoszone po zmianach ustrojowych 1990 roku i miały na celu ułatwienie zwrotu własności kościelnych oraz wsparcie finansowe dla prawosławnego Patriarchatu Gruzji w przywracaniu do użytku zniszczonych w czasach komunistycznych kościołów i klasztorów, upaństwowionych w czasach sowieckich.
 

W 2015 roku przeciwko tym ustawom złożyła protest do Trybunału Konstytucyjnego świecka organizacja o nazwie "Instytut tolerancji i pluralizmu". W rok później podobną skargę złożył Instytut Prawa Konstytucyjnego przy Wolnym Uniwersytecie Tbilisi.

 

Zastrzeżenia dotyczą konkretnie artykułu 168 gruzińskiego prawa finansowego. Zwalnia on Gruziński Kościół Prawosławny od podatku od wartości dodanej przy usuwaniu wszelkich szkód, jakie w obiektach kościelnych spowodowali komuniści. To samo dotyczy restauracji ikon, fresków i mozaik, uszkodzonych w latach 1920-1990.

 

Kolejne zastrzeżenie dotyczy art. 63 ustawy o własności państwowej, który przewiduje zwrot wszystkich zawłaszczonych nieruchomości kościelnych tylko w przypadku Kościoła prawosławnego.

 

Trybunał Konstytucyjny ma na razie uchylić obie te ustawy z dniem 31 grudnia. Dopiero później zamierza zadecydować o dodatkowej propozycji "sekularystów", aby te przywileje przywrócić, ale objąć nimi wszystkie Kościoły, religie i wspólnoty światopoglądowe.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?