"Miarodajny głos Synodu to orędzie końcowe"

Syntetyczny wyraz stanowiska, jakie zajął w różnych kwestiach zakończony wczoraj Synod Biskupów, można obecnie znaleźć wyłącznie w jego przesłaniu końcowym. Ogłoszone 23 października orędzie do Ludu Bożego to jedyny tekst pisany przyjęty wspólnie przez całe Zgromadzenie Specjalne dla Bliskiego Wschodu – zwrócił uwagę watykański rzecznik prasowy, odpowiadając na pytania dziennikarzy.

 

Ks. Federico Lombardi SJ sprecyzował, że istnieje ponadto bardzo bogaty materiał złożony z różnych wypowiedzi ojców synodalnych. Jednak żadnej z nich nie można traktować jako głosu całego Synodu. Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej podkreślił też bardzo pozytywną ocenę obrad synodalnych zarówno przez Papieża, jak w powszechnej opinii ich uczestników i obserwatorów.

 

Należy przypomnieć bardzo wyważone sformułowania synodalnego orędzia. Mowa tam o wpływie konfliktu izraelsko-palestyńskiego na cały region bliskowschodni i o cierpieniach Palestyńczyków pod okupacją Izraela, takich jak brak swobody poruszania, mur i wojskowe punkty kontrolne, aresztowania, burzenie domów i trudności gospodarcze. Przypomina się też jednak cierpienia i brak bezpieczeństwa Izraelczyków.

 

W paragrafie poświęconym dialogowi chrześcijańsko-żydowskiemu stwierdzono, że nie wolno używać Biblii do uzasadniania niesprawiedliwości, ale też przypomniano biblijną wizję Bożej dobroci i miłosierdzia. Opowiadając się za położeniem kresu izraelskiej okupacji ziem arabskich i za państwem palestyńskim dokument przyznaje równocześnie Izraelowi prawo do pokoju i bezpieczeństwa w międzynarodowo uznanych granicach.
 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?