W katedrze w Santiago de Compostela dobiegły końca prace renowacyjne przy Portyku Chwały

(fot. shutterstock.com)

W katedrze w Santiago de Compostela dobiegły końca prace renowacyjne przy Portyku Chwały - jednej z głównych części tej zabytkowej świątyni. Jej władze podały, że odnowiony element będzie dostępny dla turystów od 27 lipca.


Analiza renowacji, przygotowanie planu i jego realizacja trwały łącznie około 12 lat i pochłonęły 6,2 mln euro. - Jesienią rozpoczną się kolejne prace modernizacyjne w innych częściach świątyni. Pociągną one za sobą konieczność ograniczenia dostępu zwiedzających do Portyku Chwały. Szczegóły będą znane do października - zapowiedziały władze świątyni.

 

W 2016 r. podczas prac remontowych przy Portyku Chwały odkryto 500-letni posąg przedstawiający postać mężczyzny. Rzeźba została wykuta w jednolitym bloku granitu pod koniec XII w. lub na początku XIII w. Według hiszpańskich historyków sztuki elementy wykonania rzeźby pozwalają przypuszczać, że posąg powstał w zakładzie mistrza Mateo, który kierował budową katedry.

 

Świątynia ta uznawana jest za miejsce spoczynku św. Jakuba Większego - jednego z dwunastu apostołów Jezusa. Odkrycie jego grobu miało nastąpić w 813 r. Niedługo potem rozpoczęto tam pierwsze prace budowlane przy wznoszeniu sanktuarium. Nad ich przebiegiem czuwał król Asturii Alfons II.

 

Santiago de Compostela od średniowiecza jest jednym z najpopularniejszych miejsc pielgrzymkowych na świecie. W 1985 r. zespół zabytkowy jego starego miasta został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook