Biskupi Niemiec: granica Europy nie może się stać granicą śmierci

(fot. Diego Cervo/shutterstock.com)

"Granica Europy nie może stać się granicą śmierci!" - zaapelowała dziś Rada Stała niemieckiego episkopatu.

 
Zebrani na specjalnym posiedzeniu w Berlinie biskupi wystosowali apel o udzielenie pomocy znajdującym się na pokładzie statku Lifeline uchodźcom.
 
Niemiecka organizacja pozarządowa Mission Lifeline uratowała na Morzu Śródziemnym życie 234 osobom, w tym 14 kobietom i czwórce dzieci. Zarówno Malta, jak i Włochy, Francja, Niemcy i Holandia, nie chciały wpuścić statku do swoich portów.
 

Niemieccy biskupi przypomnieli, że "od początku 2015 r. w Morzu Śródziemnym utonęło ponad 13 tys. szukających schronienia osób", a w ostatnich dniach i tak już krytyczna sytuacja jeszcze się pogorszyła.

 

"Zniechęca się do ratowania ludzi na morzu i na ich koszt prowadzi się interesy polityczne" - napisali ordynariusze niemieckich diecezji, dodając, że "obowiązek ratowania ludzi na morzu zakotwiczony jest w prawie międzynarodowym".

 

Biskupi podkreślili, że albo państwo bezpośrednio przejmuje takie zadanie, albo przekazuje je organizacjom pozarządowym i wspiera je. Kto zaś "blokuje obie drogi, ten świadomie akceptuje cierpienia i śmierć uchodźców".

 

Takiej tendencji w międzynarodowych decyzjach biskupi niemieccy zdecydowanie się sprzeciwiają i nawołują do wspólnej odpowiedzialnej polityki migracyjnej w Europie.

 

Ich zdaniem, "nie wolno zostawiać samych sobie państw z południa Unii Europejskiej. W miejsce narodowych egoizmów Europa potrzebuje uczciwego podziału odpowiedzialności, gdzie każde państwo wniesie swój właściwy wkład".

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.06

Liczba głosów:

16

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook