Ks. Longchamps: In vitro - sprawa sumienia

"Jeśli ktoś się uprze, to będzie miał dziecko", mówi ks. Franciszek Longchamps de Berier, profesor prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej". Z punktu widzenia doktrynalnego, prawnego i moralnego uzasadnia negatywne stanowisko Kościoła w sprawie ustawy o in vitro.

 

Longchamps de Berier jest zdania, że gdyby parlament doprowadził w końcu do uchwalenia takiego aktu prawnego, to prezydent nie powinien podpisać ustawy. "Bo jak podpisze, to nie będzie mógł przystąpić do komunii"? - pyta "Rzeczpospolita". - "To co zrobi, to sprawa jego sumienia i okoliczności, odpowiada duchowny. - Nie wiadomo jaka to będzie ustawa, jakie byłyby konsekwencje jej przyjęcia, a jakie odrzucenia - to wszystko trzeba wziąć pod uwagę i nie ma co teraz spekulować".

 

Generalnie odrzucając in vitro, Longchamps de Berier ocenia jednak, że wśród rozpatrywanych przez Sejm projektów ustaw "są pomysły gorsze i lepsze. Jeżeli jak Kidawa-Błońska czy Balicki traktuje zarodek ludzki tak samo jak zbiór tkanek, to jest to zupełnie nie do przyjęcia. Żaden z takich pomysłów nie mógłby być kompromisem w pluralistcznym społeczeństwie".

 

A projekt Gowina mógłby? - pyta gazeta. - "Ja tego pomysłu nie pochwalę, bo mam tu realizację powiedzmy 80 proc. moich postulatów. To znaczyłoby, że de facto zgadzam się na in vitro, byle w małej skali, a tak nie jest" - odpowiada ks. Longchamps. Jednak "realnie oceniamy, że eliminuje on część naszych zastrzeżen, jest więc lepszy niż dwa pozostałe".

 

Po co mówić, że jest lepszy, skoro Kościół i tak będzie go zwalczał, zauważa "Rzeczpospolita". - "On sobie może powstać i stać się obowiązującym prawem, bo to nie Kościół będzie decydować, lecz posłowie. I my wtedy przyznamy, że realizuje nasze oczekiwania w większym stopniu niż projekt lewicy, czy Kidawy-Błońskiej. Tylko tyle i aż tyle" - odpowiada ks. prof. Franciszek Longchamps de Berier.
 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (6)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

rabarbar40 16:53:04 | 2010-10-23
nie rozumię zastrzeżeń do projektu gowina - nie niszczy się wg. niego zarodków, nie zamraża się, jest tylko dla małżeństw, więc wg. mnie jest "wszystko po bożemu"

Nie jest po Bożemu, bo w Bożym pomyśle na rodzinę jest cos takiego jak miłosny akt zjednoczenia małżonków, czego owocem może być dziecko. Podkreślam - MOŻE, a nie musi i nie zawsze jest. IN Vitro to technicza metoda "producji", całkiem różna od tego, co wymyślił dla nas Bóg. A jako osoby wierzące powinniśmy również wierzyc w to, że On chce dla nas jak najlepiej i daltego właśnie tak to postanowił. Próbujac to zmienić - przeciwstawiamy się Jego woli. Dzięki Wam za dyskusję - bardzo pomaga w myśleniu nad tym problemem.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~gigi 16:33:38 | 2010-10-23
nie rozumię zastrzeżeń do projektu gowina - nie niszczy się wg. niego zarodków, nie zamraża się, jest tylko dla małżeństw, więc wg. mnie jest "wszystko po bożemu"


Co do projektu Gowina. Jeśli jakiekolwiek in vitro będzie dopuszczone, będą je przeprowadzać te same co i teraz bydlaki o osobowości nazistowskiego naukowaca z obozu koncentracyjnego. Czy takim ludziom można zaufać, że będą wszczepiać kobietom wszystkie zarodki, że nie będą nimi handlować, że nie będą ich cichcem zamrażać, tajnie na nich eksperymentować i to wszystko za dotacje budżetowe z kieszeni wszystkich podatników? Przecież in vitro cały czas jest zakazane kodeksem karnym. A oni ponad 20 lat mają gdzieś kodeks karny i mają gdzieś konstytucję z 1997 roku. Jak można im zaufać, że nagle zaczną przestrzegać ustawy o in vitro? Oczywiście, że nie można. Jest kodeks karny, jest konstytucja i mają być przestrzegane i sankcjonowane, a ustawa o in vitro to pic dla publiki.

no właśnie po to uchwala sie ustawę by była przestrzegana.
na tym polega rola organów ustawodawczych w demokratycznym państwie - na zaufanu obywatelom, że uszanują prawo
na tym polega też chrześcijaństwo - Bóg dając ludziom Dekalog, a wcześniej wolną wolę też wiedział, że są ludzie "którzy mogą się niezastosować...."
nie można żyć wietrząc wszędzie podstęp i złą wolę

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~teresa 16:01:20 | 2010-10-23
Lada moment w sejmie ktoś wykrzyknie " We are de champions" , a wtedy zacznie się kolejny wielki problem, a tu zima idzie,ludzie będą zamarzać jak zarodki,głodować,śniegi zasypią drogi,ceny żywności i prądu pójdą w górę, ale co tam...widać mamy obywateli różnych kategorii względem prawa do świadczeń zdrowotnych, jedni płacą i mają inni muszą odczekać dwa razy dłużej.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~gigi 15:52:06 | 2010-10-23
nie rozumię zastrzeżeń do projektu gowina - nie niszczy się wg. niego zarodków, nie zamraża się, jest tylko dla małżeństw, więc wg. mnie jest "wszystko po bożemu"

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~filemon 14:47:02 | 2010-10-23
http://spiritlessons.com/Documents/a_divine_revelation_of_hell/A_Divine_Revelation_Of_Hell_Polish.htm
in vitro, to nie sprawa sumienia, ale sprawa życia i śmierci

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~lukas 10:54:04 | 2010-10-23
A dlaczego ksiądz profesor (specjalista od prawa rzymskiego) komentuje "lepszy" projekt, a nic nie mówi o najlepszych?

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook