Abp Jędraszewski: historia ziemi sandomierskiej, to historia ludzi mówiących Bogu "tak"

(fot. BP KEP)

Historia ziemi sandomierskiej, to historia ludzi, którzy mówią Bogu i swej ojczyźnie, ziemi, tradycji, jednoznaczne "tak", odrzucając wszelkie przejawy przemocy, kłamstwa i zdrady - powiedział w sobotę w Sandomierzu abp Marek Jędraszewski, podczas obchodów 200-lecia diecezji.

 

Sobotnia msza św. w katedrze sandomierskiej pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio była głównym punktem obchodów jubileuszu.

 

W homilii metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski przypomniał słowa papieża Jana Pawła II, który podczas wizyty w Sandomierzu w 1991 r. mówił, że "użyźniła tę ziemię w XIII w. krew błogosławionych męczenników sandomierskich, duchownych i świeckich, którzy w wielkiej liczbie zginęli za wiarę z rąk Tatarów".

 

"Tak bardzo radujemy się z tego, że patrząc na te wielkie dzieje ziemi sandomierskiej i historię tej diecezji, możemy powiedzieć z całym przekonaniem i wdzięcznością wobec Boga, że świadectwo Chrystusowe utrwaliło się w was, więc nie brak wam żadnego daru łaski" - powiedział hierarcha.

 

Abp Jędraszewski przytoczył także historie księży związanych z diecezją sandomierską, którzy "zapisali się szczególnie w momentach dramatycznych i niezwykle trudnych".

 

"Nie możemy w tej wielkiej historii świadectwa, tak głęboko wpisanej w dzieje tej ziemi, zapomnieć o księżach męczennikach II wojny światowej. 20 z nich poniosło śmierć z rąk Niemców, większość z nich zginęła w obozach koncentracyjnych w Auschwitz i Dachau. Spośród 108 męczenników II wojny światowej wyniesionych na ołtarze przez św. Jana Pawła II, znalazło się siedmiu księży pochodzących z diecezji sandomierskiej" - przypomniał abp Jędraszewski.

 

Ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz podkreślił, że obchody jubileuszu diecezji są "świętowaniem w drodze, podobnie jak cała misja Kościoła, wypełniana na wzór Chrystusa". "Historia diecezji i każdego z nas będzie biegła dalej" - dodał.

 

Diecezję sandomierską ustanowił w 1818 r. papież Pius VII. W latach 1981-1992 nosiła nazwę diecezji sandomiersko-radomskiej. W marcu 1992 r. papież Jan Paweł II bullą "Totus Tuus Poloniae populus" wydzielił diecezje radomską i sandomierską (poszerzoną o kilka dekanatów z diecezji lubelskiej, przemyskiej i tarnowskiej).

 

Diecezja sandomierska ma 242 parafie i liczy ponad 680 tys. wiernych. Pracuje w niej 622 księży diecezjalnych i 69 zakonnych. W tamtejszym seminarium kształci się 50 kleryków. Patronami diecezji są św. Stanisław - biskup i męczennik oraz bł. Wincenty Kadłubek, biskup.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.37

Liczba głosów:

19

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook