Papież Franciszek: ma miejsce wykorzystywanie kobiet, okropne wykorzystywanie

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Papież Franciszek mówił w piątek podczas mszy w kaplicy Domu świętej Marty w Watykanie, że wiele kobiet zmuszonych jest do tego, by "sprzedać się za miejsce pracy". Potępił przedstawianie wizerunku kobiety jako obiektu pożądania, również w reklamie.

 

W homilii papież powiedział, że wykorzystywanie kobiet to "grzech przeciwko Bogu". Bez kobiety "my mężczyźni nie możemy być obrazem i podobieństwem Boga" - dodał.

 

Franciszek zaznaczył, że Pan Jezus wypowiedział słowa mocne, radykalne, zmieniające historię, ponieważ do Jego czasów kobieta była osobą drugiej klasy, traktowana była jak niewolnik, nie ciesząc się nawet pełną swobodą. 

 

"Nauka Jezusa o kobiecie zmienia historię. Czym innym jest kobieta przed Jezusem, czym innym kobieta po Jezusie. Jezus obdarza kobietę godnością i stawia ją na tym samym poziomie, co mężczyznę, ponieważ podejmuje pierwsze słowo Stwórcy, gdy obydwoje są na Boży obraz i podobieństwo" - podkreślił papież.

 

"Ma miejsce wykorzystywanie kobiet, okropne wykorzystywanie" - stwierdził Franciszek. Następnie zauważył: "Ileż razy młode kobiety po to, aby mieć miejsce pracy, muszą sprzedawać się jak przedmiot jednorazowego użytku".

 

Franciszek mówił, że w czasie "nocnych pielgrzymek" po niektórych miejscach miasta widać "tyle kobiet, tyle migrantek i nie tylko migrantek", które są wykorzystywane "jak na targu".

 

Mężczyźni podchodzą do nich nie po to, by powiedzieć "dobry wieczór", ale zapytać "ile kosztujesz?" - zaznaczył. Papież podkreślił, że ludzie "uspokajają sobie sumienie" nazywając te kobiety "prostytutkami".

 

"To wszystko dzieje się tutaj, w Rzymie, dzieje się w każdym mieście, kobiety anonimowe, kobiety - możemy powiedzieć - bez spojrzenia, bo wstyd pokrywa spojrzenie, kobiety, które nie potrafią się śmiać, nie znają radości karmienia piersią i tego, że słyszą słowo mamo" - powiedział Franciszek.

 

"Lecz również w życiu codziennym, nie chodząc do tych miejsc, przychodzi ta okropna myśl o odrzuceniu kobiety, o tym, że jest przedmiotem drugiej kategorii" - dodał. 

 

Papież zwrócił też uwagę na to, że "w programach telewizyjnych, w pismach, w gazetach przedstawia się kobiety jako obiekt pożądania, do użytku"; jak "w supermarkecie".

 

Jak zauważył, nawet po to, by sprzedać pomidory prezentuje się w reklamie kobietę "upokorzoną, bez ubrania". Kobiety traktowane są jak przedmiot w urzędach, w firmach - podkreślił Franciszek.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.91

Liczba głosów:

23

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

a a 18:30:41 | 2018-06-15
Usprawiedliwiania prostytutek jest równie głupie, co usprawiedliwianie złodzieji czy oszustów. Zawsze znajdzie się alternatywny sposób, żeby przeżyć i zarobić pieniądze, nie upokarzając się. A jak ktoś szuka łatwiejszego sposobu, to jego sprawa - nie nazywajmy jednak ich ofiarami, bo to obraza dla kobiet, które zdecydowały się żyć w większej biedze i dużo ciężej pracować, żeby jednak chronić swoją godność.

Oceń 8 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?