Irak: abp Louis Sako wzywa chrześcijan do większej aktywności

(youtube.com/ nettvcatholic)

Abp Louis Sako, patriarcha Babilonii dla chaldejczyków, dąży do uaktywnienia chrześcijan w Iraku. Jego zdaniem jest to niezbędne, jeśli wyznawcy Chrystusa mają pozostać w tym kraju.

 

Przypomniał przy okazji, że połowa irackich chrześcijan już opuściła swą ojczyznę.


Patriarcha, który 28 czerwca otrzyma w Watykanie z rąk Franciszka oznaki godności kardynalskiej podkreślił, że głównym celem musi być dziś zapewnienie chrześcijanom równouprawnienia i bezpieczeństwa, poszanowania ich dziedzictwa, tradycji i dóbr materialnych.

 

Nie mogą być traktowani jak obywatele drugiej kategorii.Kardynał-nominat wezwał też wszystkich chrześcijan w Iraku do wznowienia działalności miejscowej ogólnokrajowej Rady Kościołów.

 

Równouprawnienie chrześcijan

 

To właśnie ona miałaby występować do władz o równouprawnienie chrześcijan. Dzięki takiej jednomyślności Kościoły miałyby większą siłę przebicia w relacjach z rządem irackim - jest przekonany zwierzchnik Kościoła chaldejskiego.

 

O jej ustanowienie zabiega on bezskutecznie od ponad roku. Aby wyjść z impasu, zaproponował zwołanie spotkania zwierzchników wszystkich wspólnot chrześcijańskich w Iraku, zarówno wschodnich, jak i protestanckich.

 

Patriarcha Sako skończy 4 lipca 70 lat, na czele Kościoła chaldejskiego - wschodniej wspólnoty katolickiej, wywodzącej się z Asyryjskiego Kościoła Wschodu (czyli dawnego nestoriańskiego) - stoi od 1 lutego 2013 r. 28 czerwca 2018 stanie się członkiem Kolegium Kardynalskiego jako drugi purpurat w dziejach swego Kościoła, ale pierwszy, który będzie miał prawa wyborcze, gdyż jego poprzednik na urzędzie patriarchy Emmanuel III Delly (1927-2014) został kardynałem 24 listopada 2007, gdy skończył już 80 lat.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook