Reakcje niemieckich biskupów na list abpa Ladarii ws. interkomunii dla ewangelików

(fot. shutterstock.com)

W Niemczech nie milkną reakcje na list prefekta Kongregacji Nauki Wiary w sprawie komunii dla ewangelickich współmałżonków. Głosy wśród biskupów są podzielone.

 

Kard. Gerhard Ludwig Müller stwierdził, że Watykan "krótko przed przepaścią zaciągnął hamulec bezpieczeństwa. Pociąg się mimo tego wykoleił i należy go teraz znów starannie postawić na tory". Tymczasem bp Gerhard Feige zarzucił przeciwnikom interkomunii podwójną moralność.


Przewodniczący Komisji ds. ekumenizmu w niemieckim episkopacie napisał w gościnnym felietonie na portalu katholisch.de, że przeciwnicy wytycznych o interkomunii "podnoszą najwyższe wymagania w sprawie przyjmowania komunii, jednocześnie wiedzą o licznych wyjątkach i bez trudu je tolerują".

 

Podobnie argumentował kard. Walter Kasper w gościnnym tekście na tym samym portalu, że "już teraz mamy do czynienia z de facto praktyką, gdzie niekatoliccy małżonkowie, którym po chrześcijańsku zależy na komunii, ją też przyjmują (…) tymczasem niemiecki episkopat próbował tę praktykę wyciągnąć z szarej strefy, z nielegalności, z półlegalności czy choćby tylko z bycia tolerowaną". Kard. Kasper napisał, że udzielanie komunii niekatolickim chrześcijanom zostało uregulowane zarówno przez Sobór Watykański II, jak i przez prawo kanoniczne i dwie encykliki Jana Pawła II.

 

Z kolei przewodniczący Komisji Nauki Wiary w niemieckim episkopacie bp Karl-Heinz Wiesemann z jednej strony był zaskoczony listem abp. Ladarii, z drugiej jednak jego zdaniem jest on "pozytywnym sygnałem, że poruszona przez niemiecki episkopat kwestia została uznana za ważną dla całego Kościoła powszechnego a niemiecki Kościół dodał w ten sposób znaczący impuls do procesu rozeznawania ważnego ekumenicznego problemu na płaszczyźnie światowej". Bp Wiesemann zaznaczył, że list z Watykanu "nie jest korektą dotychczasowej, czułej pastoralnej praktyki".

 

Tymczasem biskup Pasawy Stefan Oster, obok kard. Rainera Woelkiego z Kolonii jeden z siedmiu sygnatariuszy listu-sprzeciwu wobec najnowszych wytycznych o interkomunii powiedział, że pismo z Watykanu jest wezwaniem "do dalszego wspólnego i możliwie zgodnego poszukiwania ekumenicznej drogi. To nasza wspólna intencja i zobowiązanie", stwierdził bp Oster i dodał, że jego zdaniem list abpa Ladarii wyjaśnia sprawę "przede wszystkim ze względu na jej znaczenie w całym Kościele powszechnym".

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.29

Liczba głosów:

7

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook