Ekspert Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich: dlatego dochodzi do pedofilii wśród księży

(fot. Rebecski [CC BY-SA 4.0], from Wikimedia Commons)

Dwa klucze do zapobiegania nadużyciom seksualnym księży przedstawił ks. prof. Hans Zollner, ekspert Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich.

 
Pierwszym jest dokładne zbadanie kandydatów do kapłaństwa, zanim przyjmie się ich do seminarium duchownego, drugim zaś kontynuowanie kierownictwa duchowego już po przyjęciu święceń.
 

Niemiecki duchowny ujawnił, że "średni wiek kapłana, który zaczyna molestować seksualnie wynosi 39 lat". Tymczasem "inni dopuszczający się nadużyć, tacy jak ojcowie rodzin, trenerzy, nauczyciele, psychologowie, lekarze czy adwokaci, zaczynają w wieku 25 lat".

 

 

Zdaniem ks. Zollnera duchowny może stać się osobą dopuszczającą się nadużyć z powodu problemów psychicznych lub z powodu - jak się wyraził - pustki.

 

- Bardzo istotne jest przyjrzenie się wiekowi i potrzebom kapłana po czterdziestce. Co się z nim dzieje? W wieku 40 lat zwykle jest odpowiedzialny za parafię lub inną instytucję. A gdy zwiększa się odpowiedzialność, wzrasta także ilość pracy - komentuje ks. Zollner.

 

Felix culpa Papieża Franciszka >>

 

- Z drugiej strony często ustaje życie duchowe. Czasem dlatego, że nie ma kierownictwa duchowego. Nie ma więc duchowego wzrostu równoległego do wzrostu odpowiedzialności. Proboszcz musi przewodzić dużej grupie ludzi, musi zarządzać pieniędzmi, planować, spotykać się z wieloma ludźmi. Inwestuje w to więcej niż w swe życie duchowe, co kończy się wewnętrzną pustką - wytłumaczył dyrektor Centrum Ochrony Dzieci na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.31

Liczba głosów:

13

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook