Kard. Burke: Polska jest promykiem nadziei dla Kościoła i świata [WYWIAD]

(fot. Pufui Pc Pifpef I (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons)

Polska jest takim promykiem nadziei w coraz bardziej zdechrystianizowanym i zsekularyzowanym świecie, promykiem, który inspiruje Kościół powszechny - powiedział kard. Raymond Leo Burke. Amerykański hierarcha przebywa z kilkunastodniową wizytą w naszym kraju.


Dawid Gospodarek: Księże Kardynale, czy widzi Ksiądz w Kościele w Polsce jakąś misję, szczególne zadanie wobec współczesnego świata i Kościoła?


Kard. Raymond Burke: Polska jest takim promykiem nadziei w coraz bardziej zdechrystianizowanym i zsekularyzowanym świecie, promykiem, który inspiruje Kościół powszechny. Wiele osób, włączając w to mnie, spogląda z nadzieją na to, że rzeczywiście Polska odda wielką przysługę Kościołowi powszechnemu i całemu światu.


Czy dostrzega Ksiądz Kardynał jakieś konkrety, którymi Kościół w Polsce może pozytywnie wpływać na Kościół powszechny?


Przede wszystkim wskazałbym na wierność modlitwie, liturgii i w szczególności życiu sakramentalnemu. W Polsce cały czas ludzie chodzą do kościoła i się modlą. Pielgrzymowałem do waszej ojczyzny jeszcze jako biskup amerykańskiej diecezji La Crosse w 2003 r. Bardzo urzekło mnie, że kiedykolwiek, o jakiejkolwiek porze dnia wchodziliśmy do kościołów, widzieliśmy co najmniej 30-40 osób modlących się, również młodych ludzi. Oczywiście wiem, że są w Polsce również ludzie, którzy nie wierzą, nie uczęszczają na Mszę świętą. Jednak ta cecha Kościoła w Polsce rzeczywiście daje tę siłę, która może być wsparciem dla Kościoła powszechnego.


W Boże Ciało przewodniczył Ksiądz Kardynał w uroczystościom we Włocławku i w Spycimierzu, gdzie od lat kultywuje się tradycję przygotowywania kwiatowych dywanów. Jakie wrażenie Eminencja zabrał z tych wydarzeń?


Było to dla mnie niezapomniane doświadczenie. Zresztą to wrażenie, które wyniosłem z obu przywołanych przez pana wydarzeń, potwierdza i uzupełnia moją odpowiedź na poprzednie pytanie: rzeczywiście życie wiarą, życie modlitwą jest nieustannie bardzo mocno obecne w Kościele w Polsce. Włocławska katedra była szczelnie wypełniona, procesja była długa, około czterokilometrowa, a mimo wszystko przez cały czas trwania uroczystości rzesze ludzi brały w niej aktywny udział.


A Spycimierz?


Jeśli chodzi o Spycimierz, to było niewiarygodne, jest to bardzo mała miejscowość, a jednocześnie lokalna społeczność była w stanie przygotować dwukilometrowe dywany kwiatowe, bardzo precyzyjnie przygotowywane, o niepowtarzalnych wzorach. To wszystko na cześć Najświętszego Sakramentu. To było wspaniałe! To też jest dla mnie dowód na to, jak bardzo wierni angażują się w życie modlitewne i życie wiarą.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.58

Liczba głosów:

52

 

 

Komentarze użytkowników (13)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Andrzej 18:14:14 | 2018-06-03
W Szczecinie 7 czerwca podczas konferencji naukowej „Małżeństwo i rodzina. Źródła kryzysu i drogi wyjścia”, kardynał wygłosi referat zatytułowany „Zagrożenia płynące z Amoris Laetitia”.
Źródło: https://ekai.pl/polska-jest-promykiem-nadziei-dla-kosciola-i-swiata/
Więcej o ww. konferencji, której patronuje abp Andrzej Dzięga pod adresem: https://www.facebook.com/events/230727464349531/ 

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Dariusz Piórkowski SJ 11:00:25 | 2018-06-03
Ciekawe kryterium autentyczności wiary. Życie sakramentalne i kwiaty z dywanów, można jeszcze dodać budowanie nowych kościołów. No jest to niewątpliwie jakiś znak wiary. Ale co z miłością, z czynami? To jednostronne sprowadzanie wiary tylko do liturgii, ważnej. Ale nie o liturgię Jezus zapyta na Sądzie Ostatecznym, lecz o jej owoce w relacjach międzyludzkich. 

Ostatnio w Wadowicach ludzie z miłości do Jana Pawła II mało nie pozabijali się o kawałek tortu darmowego. Byli w kościele? Oczywiście. I co z tego.

Oceń 7 14 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lleszek 10:14:16 | 2018-06-03
Bardzo miłe słowa, gdyby tylko były prawdziwe.

Oceń 14 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Beniamin 15:21:27 | 2018-06-02
Kardynał zachwycony bo Polska to jedno z nielicznych już miejsc gdzie może czuć się tak jak lubi  jak faraon.

Oceń 5 37 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Ksen 13:22:52 | 2018-06-02
Jedna z piękniejszych akcji modlitewnych polskich katolików to ustawienie się na granicy z różańcami, aby bronić kraju przed przybyszami z południa.

Wtedy odezwie się i do tych po lewej stronie: "Idźcie precz ode Mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom! Bo byłem  przybyszem, a nie przyjęliście Mnie."  Wówczas zapytają i ci: "Panie, kiedy widzieliśmy Cię przybyszem, a nie usłużyliśmy Tobie?" Wtedy odpowie im: "Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, tegoście i Mnie nie uczynili". I pójdą ci na mękę wieczną, sprawiedliwi zaś do życia wiecznego.

Wygląda na to, że czcigodny gość zna jakąś inną Ewangelię

Oceń 7 50 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook