Kard. Levada o Biblii i problemach moralnych

Ludzkość musi stawić czoło problemom moralnym nieznanym autorom biblijnym, ale Pismo Święte może być pomocne w znalezieniu właściwej drogi postępowania - powiedział prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. William Levada podczas konferencji biblijnej w Lublinie.

 

Kard. Levada był gościem rozpoczętej w czwartek w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II konferencji pt. "Biblia a moralność. Współczesne problemy moralne w świetle Słowa Bożego".

 

W swoim wystąpieniu kardynał powiedział, że we współczesnym świecie powstaje wiele pytań i obiekcji wobec przykazań, zobowiązań i norm postępowania, jakie można znaleźć w Biblii, a wolność i "niezależność sumienia" stają się podstawowymi wyznacznikami postępowania człowieka, dla którego znakiem godności staje się wtedy zdolność do samodzielnego decydowania o tym, co jest moralne, a co nie.

 

Jak podkreślił kardynał, badania naukowe, nowe technologie i globalizacja rodzą nowe i delikatne kwestie moralne związane m.in. z terroryzmem, imigracją, szanowaniem dóbr naturalnych, pracą, badaniami genetycznymi, rodziną, życiem politycznym. "Wobec tych problemów marginalizuje się Pismo Święte, zaś rozwiązań poszukuje się na doraźnych podstawach, bez uwzględnienia tradycyjnych odpowiedzi" - powiedział.

 

Kard. Levada przyznał, że problemem jest też sama Biblia, której teksty powstały co najmniej 1900 lat temu i przynależą do czasów, w których warunki życiowe były bardzo różne od obecnych. Jednak - jego zdaniem - to właśnie w Biblii można znaleźć podstawowe kryteria - dotyczące m.in. koncepcji ludzkiej natury, godności człowieka, jego relacji do Boga, wspólnotowego charakteru norm i zachowań, które pomagają pokierować refleksją moralną i mogą pomóc w znalezieniu rozwiązań współczesnych problemów.

 

"Jest oczywiste, że nie znajdziemy w Biblii pełnych odpowiedzi na wiele współczesnych problemów. To jednak nie znaczy, że Pismo Święte jest bez znaczenia i nie może nam służyć pomocą w rozpoznaniu właściwego postępowania" - powiedział.

 

Jak zaznaczył, Biblia jest "historią Bożej inicjatywy", ale równocześnie jest historią ludzkiej słabości, przewrotności i upadku. Człowiek stworzony przez Boga "na Jego obraz i podobieństwo" otrzymuje także dary rozumności, wolności, godności, zdolności do pozostawania w relacji Bogiem. "Wolność podarowana ludzkiej istocie nie może być sprowadzana do prostej autoregulacji swojego życia, gdyż ostatecznym punktem odniesienia nie jest ludzka osoba, lecz sam Bóg" - tłumaczył kardynał.

 

W obradach na KUL biorą udział teologowie, bibliści i etycy z różnych uniwersytetów w Polsce. Ich wykłady dotyczyć będą m.in. odpowiedzialności chrześcijanina za świat, moralności chrześcijańskiej wobec wyzwań współczesnej biotechnologii, moralności uczniów Jezusa, roli pamięci w decyzjach moralnych człowieka. Konferencja potrwa do piątku.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook